Článek
Tmavší samci se totiž v časných hodinách snáz zahřejí, a proto se mohou dříve věnovat ostatním věcem, zatímco ostatní brouci se ještě zahřívají. Vyplývá to ze studie, o níž minulý týden napsal list The Guardian.
Climate crisis has impact on insects’ colours and sex lives, study finds https://t.co/8qJXq0UOUx
— Guardian Science (@guardianscience) July 13, 2024
„Na jedné straně bychom se mohli radovat a říkat si: Jak se hmyzu daří? Reaguje na klimatické změny. Nemusíme se o něj bát,“ zmínila Mariella Herbersteinová, behaviorální ekoložka z Macquarie University v australském Sydney.
„A pak bychom se mohli druhý den probudit a říct si: A sakra – už se nemohou najít, protože ztratili opravdu důležité identifikační barvy, které jim pomáhají nalézt partnera,“ zvedla varovně prst.
Znečištění prostředí mění barvu ptačích vajec. Vědci odhalili dopad těžkých kovů
Mezi vědci podle Herbersteinové převládá teorie, že když se zvýší teplota, hmyz se do značné míry vyvíjí tak, že produkuje méně pigmentu melaninu, který reguluje jeho odstín, a stává se světlejším a jasnějším.
Kupříkladu zářivá křídla žluťáska Meadova ze severoamerických hor v průběhu času s rostoucí teplotou blednou, vyplývá ze studie z roku 2016.
V období od 80. let 20. století do roku 2000 bylo stále méně pravděpodobné, že slunéčko dvojtečné bude mít křídla černá s červenými skvrnami namísto červených s černými skvrnami.
Adalia bipunctata form sexpustulata seen 08/05/24 Tameside Nature Reserve @UKLadybirds @ColSocBI @StaffsWildlife @StaffsEcology #ladybird #Coccinellini pic.twitter.com/BTdWjAIuq0
— Lisa Williams (@lisajrwilliams) May 10, 2024
Tmavých skvrn na hřbetě mandelinek také ubývá s teplejším jarem.
Trend blednutí není stoprocentní
Uvedený trend ale podle týmu Herbersteinové není jednoznačný. Následná studie žluťásků Meadových, která zkoumala více než 800 motýlů nasbíraných pro muzejní vzorky v letech 1953-2013, zjistila, že v některých oblastech jejich světle žlutá křídla v průběhu času opět ztmavla.
V Česku začalo první letní sčítání motýlů za účasti veřejnosti
Podle studie z roku 2018 zase jeden druh strašilky (tropický hmyz vypadající např. jako větvička - pozn. red.) s postupem času, jak se oteplovalo, zezelenal a ztmavl, stejně jako jeden druh svítilek (obecně tropický či subtropický hmyz příbuzný cikádám - pozn. red.), když vědci odebírali vzorky výš v horách.
Podle autorů nejnovější studie, o které je primárně tento článek, to může být způsobeno tím, že výzkumníci pracují s omezeným souborem dat a že většina z mála shromážděných údajů pochází z podobných studií s podobným hmyzem na podobných místech. Je to pravděpodobně také proto, že melanin nemá pouze funkci související s teplem, ale podílí se i na imunologické obraně a pomáhá chránit před ultrafialovým zářením ze slunce.
Barva se však také podílí na přilákání partnerů, maskování před predátory nebo kořistí a umožňuje jednomu příslušníkovi druhu snadno rozpoznat ostatní – to vše by se mohlo zvyšováním teploty změnit.
„Pokud ovlivňujeme jejich rozmnožování, máme vážný dopad na životaschopnost jejich populace,“ řekla Herbersteinová. „Je to prostě jedna z částí, na které musíme přijít,“ dodala.
Rozluštění této hádanky by podle entomologů mohlo hrát klíčovou roli při zjišťování, jak přesně by hmyz mohl přečkat klimatickou změnu.