Článek
Na povrch Měsíce dopadne 4. března urychlovací stupeň rakety Dlouhý pochod 3C z mise Čchang´e 5-T1, která byla vypuštěna v roce 2014 v rámci čínského výzkumu luny, napsali jsme v únoru s odkazem na nové zprávy.
Dopadnout má konkrétně do oblasti obřího lunárního kráteru Hertzsprung.
Čína nesouhlasí
Astronomové se nejprve domnívali, že jde o horní stupeň rakety Falcon 9, která byla vypuštěna v roce 2015 programem SpaceX miliardáře a podnikatele Elona Muska. Později ale zmínili silný předpoklad, že jde právě o pozůstatky čínského aparátu z roku 2014. To ovšem Čína popírá.
Raketa SpaceX je na kolizním kurzu s Měsícem. Ke srážce může dojít během několika týdnů
Čínští představitelé totiž tvrdí, že umělý objekt, který v nadcházejících desítkách minut zřejmě narazí do Měsíce, nemůže být zbytek její nosné rakety z mise Čchang’e 5-T1. Ve svém prohlášení nedávno Číňané uvedli, že dotyčné zařízení „kompletně shořelo“ v zemské atmosféře.
Část rakety byla poprvé spatřena ze Země v březnu 2015. Průzkum kosmu financovaný americkým vesmírným úřadem NASA v Arizoně ji zahlédl, avšak podle BBC rychle ztratil zájem, když se ukázalo, že objekt není asteroid.
A tak přišel americký amatérský astronom Bill Gray, softwarový vývojář z Maine, který si poprvé více všiml trajektorie objektu. Jeho software zachytil dopad v orbitálním modelu, načež Gray spolupracoval s observatořemi po celém světě, aby shromáždil další data a posílil důvěryhodnost své předpovědi.
On a další výzkumníci od té doby potvrdili tezi, že jde o část čínské rakety, a to třeba i přední pozorovatel oběžné dráhy Země, astronom a astrofyzik z Harvardské univerzity Jonathan McDowell, připomněl server CNET.
So the rocket about to hit the Moon, it turns out, is not the one we thought it was. This (an honest mistake) just emphasizes the problem with lack of proper tracking of these deep space objects. https://t.co/JXKpUmEC2X
— Jonathan McDowell (@planet4589) February 13, 2022
Bill Gray si tak navzdory Číně stojí za svým. Podpořil ho třeba i vědec Vishnu Reddy z Arizonské univerzity, jehož laboratoř provedla vlastní spektrální analýzu objektu. „Sebrali jsme spektrum a porovnali ho s čínskými raketami a raketami SpaceX podobných typů – a shodují se s čínskou raketou,“ konstatoval pro server SpaceNews.
Gray se nejprve spletl
Samotný Gray nicméně v polovině února přiznal, že se zmýlil, když uvedl, že raketa SpaceX je v kolizním kurzu s Měsícem. Do něj sice v březnu narazí raketa, nikoli však americká, ale čínská, napsal tehdy list The Guardian.
Spletl jsem se, přiznal astronom. Do Měsíce nenarazí SpaceX, ale čínská raketa
„Toto jen zdůrazňuje problém s chybějícím trasováním těchto objektů ve vesmíru,“ poznamenal k tomu McDowell, který se zasazuje o lepší kontrolu tzv. vesmírného smetí, jak se označují nefunkční, lidmi vypuštěné objekty v kosmu. Např. Evropská kosmická agentura (ESA) odhaduje, že nyní existuje na orbitě 36 500 kusů vesmírného odpadu větších než 10 centimetrů.
„Objekt měl jasnost, kterou bychom předpokládali, objevoval se v očekávaných časech a pohyboval se po očekávané orbitě,“ dodal, jak k omylu mohlo dojít. Pak přiznal, že zpětně si uvědomuje, že si mohl všimnout znaků, které pohybu SpaceX neodpovídají.
Čínská sonda poslala z odvrácené strany Měsíce přes 1000 snímků
Dopad – tedy pravděpodobně čínské – rakety a tím vytvořený impaktní kráter míní studovat také NASA, která na konci ledna (když se ještě mělo za to, že jde o Falcon 9) uvedla, že jde o „vzrušující výzkumnou možnost“. Očekává se, že účinky dopadu na Měsíc budou malé, může to však utvořit nový malý kráter. Vědci doufají, že v budoucnu prostudují onen odhadem 10-20 metrů široký kráter a vrstvy měsíčního prachu vytvořené při dopadu.