Článek
Centrum má být zaměřeno zejména na podporu malých a středních podniků, ve kterých by následně mohly využívat poznatky například z vývoje nových technologií nebo digitalizace. Obecně má Karlovarské inovační centrum (KIC) přispět k rychlejší změně hospodářské struktury kraje. Na vybudování centra získal kraj unijní dotaci v objemu 412,5 milionu korun. Jedná se o subvenci určenou na podporu uhelných regionů, které procházejí útlumem těžby. Tak, aby se jejich postavení v rámci republiky hospodářsky i sociálně minimálně vyrovnalo regionům, které nebudou koncem těžby uhlí postiženy.
Dalším bonusem je, že začínající podnikatelé nebo start-upy se budou moci zapojit do inkubačních či akceleračních programů nebo využít odborné poradenství související se zahájením jejich podnikání. V KIC vznikne také sdílené pracoviště, tedy coworking, pro jednotlivce či skupiny, kteří potřebují vhodné pracovní zázemí jen na několik hodin či dní v týdnu. Navíc bude v objektu k dispozici i vybavené konferenční centrum ideální pro větší vzdělávací konference, akce či události.
Výstavba KIC začne letos na podzim a v případě dodržení stanoveného harmonogramu se počítá s dokončením na konci přespříštího roku. První firmy by pak v centru mohly začít fungovat od počátku roku 2027. Dosažená dotace pokryje 85 % celkových uznatelných nákladů, přičemž celkové výdaje projektu jsou vyčísleny na 635 milionů korun. Provoz KIC bude zajišťovat Karlovarská agentura rozvoje podnikání, která se s platností od října přejmenuje na Karlovarské inovační centrum.
Z veletržního areálu v Brně se stává živá laboratoř pro chytré nápady
„Ještě před podáním žádosti o dotaci jsme měli hotovou kompletní projektovou dokumentaci, v nejbližší době nás tak čeká vypsání veřejné zakázky na výběr zhotovitele stavebních prací,“ uvedl karlovarský krajský radní Patrik Pizinger (Místní). „Inovační centrum vznikne v areálu krajského úřadu a bude zahrnovat výstavbu tří vzájemně propojených objektů,“ pokračoval. Konkrétně mezi krajským úřadem a dálnicí D6 mezi karlovarskou čtvrtí Dvory a Jenišovem. Jednat se má o celkem tři vzájemně propojené objekty. Projekt počítá rovněž se související technickou a dopravní infrastrukturu a s novou výsadbou zeleně.
Záměr původně vznikl v roce 2012, přičemž tehdy nesl název Vědeckotechnický park. Jenže následně musel kraj vracet dotace v rámci kauzy ROP Severozápad, takže neměl finance na rozvojové záměry, a tudíž z realizace sešlo. K oživení projektu došlo v době, kdy měli tuto oblast v rámci vedení kraje na starosti piráti. Tehdy se počítalo s náklady zhruba tři sta milionů korun. K realizaci záměru dojde až nyní, kdy je možné čerpat na záměr unijní dotace z programu spravedlivé transformace.