Článek
„Podle našich údajů je aktuálně dotčených 45 školských zařízení a evidujeme v nich celkem 83 případů nákazy, a to jak mezi učiteli, tak i mezi dětmi,“ sdělil Novinkám Martin Novotný z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.
Doplnil, že s ohledem na novou metodiku platnou od tohoto týdne budou mít jako ministerstvo přehled o uzavřených školách nebo třídách ze strany KHS kvůli epidemiologické situaci v souvislosti s onemocněním covid-19 k dispozici vždy v pondělí. Proto mohou být nejaktuálnější počty uzavřených škol/tříd z jednotlivých hygienických stanic jiné.
Podle metodiky, kterou pro hygieniky připravilo ministerstvo zdravotnictví, by se školy měly zavírat, když v nich onemocní covidem-19 či má povinnou karanténu více než 30 procent učitelů a žáků. Pokud by se ve třídách používaly roušky, mohl by do karantény jen nakažený.
Od středy budou muset žáci a učitelé na základních školách v ostravské části Poruba nosit roušky ve společných prostorách, od čtvrtka začne povinnost platit také na školách v Kroměříži a od příštího týdne v Praze.
Tabulka případů nákazy covidem-19, které v jednotlivých krajských školách evidují hygienické stanice (údaje k 7. září): | |
---|---|
KHS | počet nakažených |
HS hlavního města Prahy | 7 |
KHS Jihočeského kraje ČB | 7 |
KHS Jihomoravského kraje Brno | 19 |
KHS Libereckého kraje Liberec | 9 |
KHS Moravskoslezského kraje Ostrava | 7 |
KHS Olomouckého kraje Olomouc | 1 |
KHS Středočeského kraje Praha | 21 |
KHS Ústeckého kraje Ústí nad Labem | 7 |
KHS Zlínského kraje Zlín | 5 |
celkem | 83 |
Novinky oslovily kvůli počtu zavřených škol ministerstvo školství, to však odkázalo na hygieniky. „S ministerstvem zdravotnictví máme samozřejmě dohodu o výměně informací. Zdrojem informací o případných problémech na konkrétních školách mají být ale z podstaty věci KHS, nikoli MŠMT,“ konstatovala mluvčí školského resortu Aneta Lednová.
Připomněla, že MŠMT ze své gesce rozhoduje o žádostech škol o změnu organizace školního roku. „K pondělí 7. září jich evidujeme 22, z nich je zhruba pětina z Prahy,“ doplnila.
Čerstvě uzavřená škola v Praze
Konkrétně v hlavním městě zůstaly kvůli onemocnění pedagogů po prázdninách uzavřené například ZŠ profesora Švejcara v Praze 12, ZŠ waldorfská v Jinonicích a Fakultní ZŠ Ped FUK v Praze 13. Na dotaz Novinek, kolika škol přesně se to v metropoli týká, pražská hygiena dosud nereagovala.
Přehledně: Jaká opatření začnou od středy platit v Praze
Provoz kvůli nákaze u pěti pedagogů každopádně nově omezila ZŠ Antonína Čermáka v Praze 6. Škola je uzavřená pro žáky druhého stupně, budou se učit online. „V karanténě je celé vedení školy a část provozních pracovníků a dalších deset pedagogů,“ uvedl na webu ředitel školy Petr Karvánek. Distanční výuku pro žáky 6. až 9. tříd spustí škola ve středu a trvat by měla předběžně deset dní.
Chystá se otevření zavřených škol
Jaká je situace v jednotlivých krajích? Koronavirus se k pondělku objevil v 18 středočeských školách. Dvě už dříve odložily zahájení výuky, ostatní mají v karanténě jen nejbližší rizikové kontakty, případně kolektivy.
Na Gymnáziu Kladno má hygieniky nařízenou karanténu několik tříd. Některé třídy a někteří vyučující z kladenské Střední průmyslové školy stavební a Obchodní akademie jsou rovněž v karanténě. Covid-19 ovlivnil i provoz tamního sportovního gymnázia, které má kvůli karanténě učitelského sboru zahájit výuku v příštích dnech. ZŠ v Pečkách na Kolínsku, kde se prezenční výuka odložila hned od počátku školního roku, už standardně funguje.
Některé školy kvůli koronaviru odkládají začátek školního roku
Ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých KHS Jihomoravského kraje Marcela Hadámková popsala pro Novinky situaci v krajských školách následovně:
„Týká či týkalo se to těchto škol: ZŠ Očovská, Hodonín – otevřela v úterý 8. září (onemocnění bylo v pedagogickém sboru, učitelé byli v karanténě), ZŠ U Červených domků, Hodonín – otevřeli taktéž v úterý (onemocnění bylo v pedagogickém sboru, učitelé byli v karanténě), SZŠ a VOŠ Znojmo – zavřeno do 11. září (onemocnění je v pedagogickém sboru, učitelé v karanténě), MŠ a ZŠ Školní Kyjov – zavřeno od pondělí (onemocnění je v pedagogickém sboru, učitelé v karanténě). V řešení je ZŠ J. A. Komenského Kyjov.“
Karantén ve školách přibývá
V Moravskoslezském kraji v minulých dnech přibývaly školy, na kterých se objevili lidé nakažení novým typem koronaviru. „Zcela uzavřena musela být ZŠ A. Hrdličky v Ostravě-Porubě. Je tam pozitivní jeden pedagogický pracovník, vychovatelka družiny, která se účastnila porady. Dalších 46 zaměstnanců školy má nařízenou karanténu a také 47 dětí,“ informoval mluvčí KHS v Ostravě Aleš Kotrla.
„Protože škola není schopná bez těchto lidí zajistit provoz, tak se paní ředitelka rozhodla na nezbytně nutnou dobu školu uzavřít. Nebylo to naše nařízení,“ dodal.
Problémy s nakaženými třemi pedagogy mají také na základní škole ve Frýdku-Místku. „Zde ale skončily v karanténě jen tři třídy. Škola je schopná provoz zatím zajistit, byla omezena výuka,“ upozornil mluvčí krajských hygieniků.
Jde hlavně o základky
V Plzeňském kraji nový školní rok nezačal na Masarykově gymnáziu či v ZŠ v Tachovské ulici v Plzni. Tento týden přerušila výuku např. i Benešova základní škola v plzeňské části Doudlevce. „V rámci našeho kraje neuzavírala hygiena žádné školy. Pokud došlo k uzavření těchto zařízení, tak to proběhlo ze strany vedení škol, popř. zřizovatele (personální oslabení). Z tohoto důvodu došlo k uzavření u sedmi školních zařízení,“ dodala pro Novinky ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých KHS.
V Jihočeském kraji se momentálně problematika pozitivních osob s covidem řeší hned ve 20 školách – z toho ve dvou školkách, 12 základních školách a šesti středních. „V sedmi případech se jedná o nákazu v učitelských sborech, přičemž v šesti případech je z tohoto důvodu uzavřena škola (všechny uzavřené školy jsou ZŠ),“ napsala Novinkám lékařka Marie Nosková, ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých jihočeské stanice.
Všechny školy nejsou na výuku na dálku připraveny, upozorňuje odbornice
V Olomouckém kraji odložila začátek roku škola v Horní Moštěnici na Přerovsku. Otevřít by se měla ve středu. Podle hygieniků další případ v kraji zaznamenán nebyl.
Minimálně jeden případ koronaviru se objevil na 11 školách v Libereckém kraji. Jde o tři střední a osm ZŠ, jak informovala mluvčí krajské hygieny Zuzana Balašová. Omezení a karanténa se ale na postižených školách většinou týkají jen jedné třídy. Zcela zavřená je od začátku září pouze ZŠ ve Frýdlantu, která má tři pracoviště. Provoz na dvou z nich se obnoví ve středu úplně a na třetím alespoň pro první stupeň.
Na Vysočině jsou první třídy v karanténě, na Zlínsku chtějí posunout začátek roku
Na Vysočině se nákaza vyskytla v Třebíči na dvou gymnáziích, dvou základních školách a jedné škole mateřské. Je také v jedné z jihlavských škol, na Střední uměleckoprůmyslové škole Jihlava-Helenín a v základní škole v Novém Rychnově na Pelhřimovsku. V některých školách je v karanténě celá třída, jinde jen jednotlivci.
V Královéhradeckém kraji je zcela v karanténě pouze Mateřská škola Lánov. „Základní škola Náchod-Plhov, ZŠ Krčín, ZŠ Úpice-Lány, ZŠ Štefcova v Hradci Králové a ZŠ Bratří Čapků v Úpici mají jen jednu třídu v karanténě,“ popsala pro Novinky mluvčí tamní KHS Veronika Krejčí.
Potvrdila, že v tuto chvíli tedy již neevidují žádnou kompletně uzavřenou základní školu, jelikož ZŠ Husova v Jičíně se již otevřela.
S ošetřovným koalice rodiče napíná, pro premiéra to není urgentní téma
Na Ústecku se podle stavu k úternímu poledni jednalo o pět školských subjektů, a to ZŠ a MŠ Petrohrad (zavřena celá škola, MŠ i ZŠ), ZUŠ Neštěmice (neprobíhá kolektivní výuka), MŠ Děčín VI (zavřeny všechny objekty) a ZŠ Děčín VI (zavřena jedna třída). „A od nynějšího dne se uzavírá jedna třída Gymnázia Roudnice n. L.,“ prozradil Novinkám Jan Bechyně z odboru hygieny dětí a mladistvých na KHS Ústeckého kraje.
„Momentálně naše hygienická stanice neuzavřela žádnou školu, v karanténě je několik tříd z různých škol a několik pedagogů,“ řekla Novinkám ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých KHS Karlovarského kraje Klára Coganová.
KHS dostaly metodiku, podle které by měly školy zavírat
O uzavírání škol kvůli výskytu koronaviru mají rozhodovat krajské hygienické stanice. Podle metodiky, kterou pro hygieniky připravilo ministerstvo zdravotnictví, by se školy měly zavírat, když v nich onemocní covidem-19 či má povinnou karanténu více než 30 procent učitelů a žáků. Pokud by se ve třídách používaly roušky, mohl by do karantény jen nakažený.