Článek
„Naši fanoušci jev pozorovali v Praze, při jízdě po dálnici, a dokonce i v italských Benátkách. Padající družice budou poměrně časté, protože je jich na oběžné dráze Země už poměrně mnoho, ovšem pozorovat současně i zánik přirozeného kosmického tělesa je poměrně vzácné,“ sdělil ředitel.

Na snímku z kamery na brněnské hvězdárně svisle k zemskému povrchu (vpravo) vidíme mířit jev zvaný meteor a zprava doleva pak letí zanikající družice (levá část foto).
Na hlavní kopuli hvězdárny byly před rokem umístěny hned čtyři kamery, přičemž každá je natočena na jinou světovou stranu. Díky tomu se astronomům podařilo zaznamenat již pád několika družic, nahráli i polární záři nebo takzvané halové jevy, tedy hru světel na obloze.
„Ani tentokrát nešlo o ufony“
„Samozřejmě jsme záznam předali k vyhodnocení našemu mimozemskému oddělení na hvězdárně, ale ani tentokrát se nepotvrdil přílet ufonů,“ prohlásil s nadsázkou Dušek.
„Oba přelety lze bez problémů vysvětlit. Zatímco dříve byly jevy na obloze poměrně vzácné, dnes se s nimi setkáváme právě kvůli pádům vysloužilých družic častěji. Drtivá většina z nich shoří v atmosféře,“ doplnil Dušek.

Zánik rakety Falcon 9 nad Evropou. Snímek pochází z kamery Evropské bolidové sítě z letošního února.
Poslední z těchto jevů mohli obyvatelé České republiky sledovat v polovině letošního února, kdy noční nebe rozčísla světelná čára. Podle některých svědků to vypadalo tak, jako by „hořelo nebe“.
Tuzemští odborníci nakonec pomocí záběrů z bolidových kamer vypočítali, že s největší pravděpodobností šlo o zánik rakety Falcon 9 firmy SpaceX v atmosféře. Šlo o raketu, která 1. února vynesla do vesmíru družice Starlink.
Meteoroid, meteor, meteorit, bolid
Dokud se drobná tělesa (větší se nazývají asteroidy) pohybují mimo zemskou atmosféru, nazývají se meteoroidy. Při vstupu do atmosféry meteoroid zaplane vlivem ionizace molekul jeho okolí. Takový efekt se pak nazývá meteor. Pokud je výjimečně jasný (hranice není pevně daná), nazývá se pak meteor bolid. Většina těchto těles ještě před dopadem shoří v atmosféře. Když však úlomky dopadnou na zem, nazývají se pak meteority.