Článek
Výsledné video, které zprostředkovala agentura AP, tak působivě zobrazuje, jak zhruba 27denní lunární putování kolem nás obvykle probíhá a jak Měsíc na obloze „kolísá”.
Snímek sluneční koróny vytvořený v Brně je fotkou dne NASA
McCarthy strávil stovky hodin po dobu 22 po sobě jdoucích nocí a pořizoval tisíce fotografií Měsíce, který se během té doby prosmýkl téměř přes celou svoji oběžnou dráhu.
Snímky, ze kterých pak udělal koláž představující přesný pohyb Měsíce na obloze v průběhu lunárního měsíce, pořídil v americké Kalifornii nedávno – loni v prosinci.
Jeden ze zatím posledních příspěvků Andrewa McCarthyho na Instagramu.
Siderický a synodický měsíc
„Konkrétně Měsíc oběhne Zemi za 27,3 dne – říká se tomu siderický měsíc a je to poloha vzhledem ke hvězdám (je to přesně 27 d 7 h 43 min 11,5 s),” upřesnil pro Novinky Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.
Siderický měsíc je tedy doba, za kterou se náš přirozený satelit při oběhu kolem Země vrátí do stejné polohy na obloze z hlediska nebeské klenby. Uvedený cyklus označujeme také termínem „lunace“.
Na Zemi přistál čínský modul se vzorky z měsíční krajiny
Naproti tomu tzv. synodický měsíc je doba, za kterou se náš souputník vrátí do stejné polohy vůči Slunci z hlediska pozemského pozorovatele – např. doba mezi dvěma úplňky, od novu do novu. Podle Suchana je tento čas dlouhý 29,5 dne (přesně 29 d 12 h 44 min 2,9 s).