Článek
Zhruba 678 kg vážící sonda Korea Pathfinder Lunar Orbiter (KPLO), nazývaná Danuri, což lze podle agentury Reuters přeložit jako „užij si Měsíc”, odstartovala pomocí nosné rakety v pátek v 01:08 SELČ.
Tato první jihokorejská lunární sonda již byla zdárně dopravena na oběžnou dráhu.
Mezi třetí hodinou ranní a úsvitem padají Perseidy
Pokud bude i nadále úspěšná, připojí se ke kosmickým sondám ze Spojených států a Indie, které už kolem Měsíce operují, a k čínskému stroji, jenž zkoumá odvrácenou stranu Měsíce, poznamenala agentura AP. Nové lunární mise podle ní ještě letos nebo příští rok plánují také Indie, Rusko a Japonsko, rovněž i soukromé společnosti.
Jedná se o druhý krok Jižní Koreje směrem do kosmu během šesti týdnů. V červnu se jí poprvé podařilo dopravit raketou vlastní výroby na zemskou orbitu satelit. Třístupňová nosná raketa KSLV-II, známá také jako Nuri, je první raketou, kterou Jižní Korea vyrobila bez cizí pomoci.
Jižní Korea poprvé dopravila na orbitu družici raketou vlastní výroby
Současný start sondy Danuri přichází v době, kdy Jihokorejci urychlují svůj vesmírný program, přičemž usilují do roku 2030 vyslat sondu, která by na Měsíci přímo přistála.
Připojení k misi Artemis
Korejská republika se zároveň připojila ke státům pracujícím na projektu Artemis, jehož cílem je – nejdříve v roce 2025 – přistát na lunárním povrchu s astronauty.
Američané hodlají na konci srpna vyslat raketu k Měsíci. Odhalili lidské stopy na povrchu
Americký vesmírný úřad NASA plánuje v rámci programu Artemis na konci srpna vyslat novou obří raketu SLS (Space Launch System) k Měsíci. Mise Artemis I bez posádky má naši přirozenou družici obkroužit a vrátit se zpět na Zemi.