Článek
Jak informovala agentura AP, loď Šen-čou 20 na nosné raketě Dlouhý pochod 2F odstartovala podle plánu v 17:17 místního času (11:17 SELČ). Na kosmickou stanici by měla dorazit o zhruba 6,5 hodiny později, v 17:40 našeho času.
Trojice, kterou raketa vynesla z kosmodromu v provincii Kan-su na okraji pouště Gobi na severozápadě Číny, má vystřídat dosavadní posádku, která je na oběžné dráze od října.
„Posádku Šen-čou 20 tvoří Čchen Tung, Čchen Čung-žuej a Wang Ťie. Pro prvního jmenovaného jde o třetí kosmický let, pro zbývající dva jde o premiéru. Na čínské kosmické stanici budou 188 dní. Vystřídají také posádku Šen-čou 19, která se bude vracet na Zemi 29. dubna,“ popsal na síti X specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a Fakulty strojní ČVUT v Praze.
Během onoho půl roku na orbitě bude nová posádka provádět mimo jiné vědecké experimenty.
Vesmírná stanice ve tvaru písmene T se dvěma laboratorními moduly byla dokončena v roce 2022. Peking v posledních letech posílil svůj vesmírný program s cílem dostat lidi na Měsíc do roku 2030. Ve střednědobém a dlouhodobém horizontu plánuje také pátrat po mimozemském životě a zkoumat obyvatelné planety uvnitř i vně Sluneční soustavy.
Těšení na spolupráci s Ruskem na lunárním povrchu
Tento týden ve středu navíc Číňané potvrdili, že zvažují postavit na své budoucí výzkumné stanici na povrchu Měsíce, kterou plánují společně s Rusy, jadernou elektrárnu.
„Čína se těší na další spolupráci s Ruskem v oblasti jaderné energie na Měsíci,“ uvedl k tomu podle agentury Reuters hlavní konstruktér čínského programu průzkumu naší přirozené družice Wu Wej-žen.