Hlavní obsah

Jižní Korea vyslala do kosmu první vlastní raketu. Umístění makety družice na orbitu nevyšlo

Soul

Jižní Korea ve čtvrtek pokusně vypustila do vesmíru první raketu zcela domácí výroby. Start sice vyšel, avšak záměr umístit na oběžnou dráhu kolem Země maketu satelitu se už nevydařil. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na jihokorejského prezidenta.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Jižní Korea vyslala do kosmu svou domácí raketuVideo: Kari, Reuters

Článek

Třístupňová nosná raketa KSLV-II, známá také jako Nuri, odstartovala krátce po 17:00 místního času (10:00 SELČ) z vesmírného střediska Naro na jihu země. Raketa měla dopravit napodobeninu satelitu o hmotnosti 1,5 tuny na oběžnou dráhu ve výšce 600 až 800 kilometrů nad Zemí.

Start byl původně plánován o hodinu dříve, podle expertů byl ale pozdržen kvůli kontrole ventilů, píše Reuters.

Čeští astronomové se bouří kvůli situaci na orbitě

Věda a školy

Jihokorejský prezident Mun Če-in, který start osobně sledoval ve vesmírném středisku, následně uvedl, že raketa úspěšně prošla všemi fázemi letu, nepovedlo se jí ovšem dostat družici na oběžnou dráhu.

„Bohužel jsme našeho cíle plně nedosáhli,” řekl prezident. „Nepotrvá ale dlouho a budeme schopni dopravit (satelit) přesně na cílovou trajektorii,” věří.

Vypouštění raket? Na Korejském poloostrově citlivé

Vypouštění raket je na Korejském poloostrově dlouhodobě citlivou otázkou. Severní Korea (KLDR) čelí obviněním, že pod rouškou vynášení družic na orbitu testuje technologie pro mezikontinentální balistické střely, které by mohly v budoucnu nést jaderné hlavice.

KLDR má vylepšenou balistickou raketu pro ponorky, ty jí však chybějí

Svět

Jižní Korea do budoucna plánuje vypustit sérii vojenských satelitů, její odborníci ale odmítají, že by raketa Nuri byla sama o sobě použitelná jako zbraň.

Jihokorejci vypustili poslední obdobnou raketu v roce 2013 po řadě odkladů a několika neúspěšných testech. Raketa KSLV-I, která vznikla ve spolupráci s Ruskem, tehdy úspěšně vynesla družici na oběžnou dráhu.

Rusko příští rok pošle sondy k Měsíci i Marsu

Věda a školy

Jihokorejský vesmírný program se chce nyní zaměřit na vypouštění pozorovacích, navigačních a komunikačních satelitů. Do roku 2030 hodlá Jižní Korea vyslat vlastní sondu k Měsíci.

Související články

Výběr článků

Načítám