Článek
Sondu Korea Pathfinder Lunar Orbiter (KPLO), známou též jako Danuri, loni v srpnu vynesla do vesmíru raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. Na cílovou oběžnou dráhu kolem Měsíce se dostala 27. prosince.
Na lunární orbitě, ve vzdálenosti zhruba 100 kilometrů od měsíčního povrchu, zůstane 11 měsíců.
Data i pro NASA
Získaná data využije mj. americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) k průzkumu měsíční krajiny v rámci plánovaných misí programu Artemis. Jeho cílem je do konce roku 2024 přistát s posádkou na jižním pólu Měsíce.
„Užít si Měsíc“. Na lunární orbitě se uvelebuje jihokorejská sonda
Snímky ze sondy by mohly pomoci při výběru míst pro přistání nebo při mapování lunárních zdrojů, jako je voda. Sonda povrch zkoumá pomocí šesti přístrojů, kromě kamery s vysokým rozlišením nese i zařízení pro analýzu povrchových částic nebo pro měření magnetického pole Měsíce.
Hlavním cílem Danuri je podle CNN pořídit snímky trvale zastíněných oblastí v blízkosti měsíčních pólů.
After a 4 month journey, South Korea's 1st deep space exploration mission and 1st moon probe #Danuri finally arrived to the Moon. #spacefrontier #newspace pic.twitter.com/nqPA3sm9An
— Space Frontier (@SpaceFrontier) January 5, 2023
Sonda při své práci z lunární oběžné dráhy například zachytila na přelomu roku „východ Země“ spolu s krátery posetým Měsícem. Při samotné cestě k přirozené družici vyfotila naši planetu samotnou a od září každý den zaznamenávala obíhání Měsíce kolem Země.
Jižní Korea v posledních letech urychluje svůj vesmírný program. Kupříkladu loni v červnu se jí poprvé podařilo dopravit raketou vlastní výroby na oběžnou dráhu kolem Země satelit.