Článek
Sonda s názvem TreeInsp odhalí závrty a drtinky, které kůrovce pod kůrou stromů indikují. Speciální kamerovou sondu vyvíjeli více než rok přírodovědci z Jihočeské univerzity ve spolupráci s firmou Greativity Group.
„Klimatická změna působí v lesích obrovské škody a tento přístroj k odhalování škůdců má velký potenciál. Šíření kůrovce většinou není odhaleno včas, což vede k rozsáhlému a často zbytečnému kácení i zdravých stromů. Včasným odhalením kůrovce pomocí této sondy lze zachránit třicet až šedesát procent stromů, které ještě napadené nejsou,“ řekl entomolog Petr Doležal z Biologického centra Akademie České republiky s tím, že k pokácení se pak označí pouze napadené stromy.
Dosud lesníci k průzkumu používali dalekohledy a po stromech lezli po žebříku, což bylo hodně zdlouhavé a také nepřesné.
Za kůrovcové kalamity může měnící se klima a způsob vysázení smrků, vysvětluje expert
Kamerová sonda je malý přenosný přístroj, který snímá detaily povrchu stromu. Správnou vzdálenost od stromu zajišťuje distanční kolečko, které umožňuje plynulý pohyb po kůře.
„Na těle sondy je anténa, která zajišťuje bezdrátové připojení s aplikací v běžném chytrém telefonu. Funguje tak, že se přiloží ke kmeni stromu a hledá stopy napadení kůrovcem,“ popsal Jan Hlaváč, mediální zástupce společnosti Greativity Group.
K monitorování lesů se také využívají drony, ale jejich nasazení má řadu omezení. „Drony jsou v hustém porostu nepraktické, nedostanou se snadno ke kmeni, a lesník tak místo kůrovce musí sledovat především let dronu. Sonda TreeInsp je snadno ovladatelná, rychlá a přesná,“ řekl autor sondy Milan Novák z katedry informatiky Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.
Umělá inteligence
Vědci se nyní chtějí zaměřit na využití umělé inteligence pro analýzu dat a predikci šíření kůrovce. „Umělá inteligence bude klíčovým nástrojem pro analýzu velkého množství dat nasbíraných pomocí sondy. Rovněž drony s multispektrálními senzory by mohly hrát důležitou roli při plošném monitoringu lesů, což by doplnilo lokální nálezy sondy,“ dodal Milan Novák.
Speciální sondu mohou využívat i arboristé při ochraně městské zeleně či parků. Odhalí totiž i další škůdce, jako jsou například houbové patogeny nebo invazivní druhy napadající listnaté stromy.
Sonda je v České republice nyní dostupná prostřednictvím společnosti NeraAgro Technology. Ta ji plánuje expandovat i do zahraničí, zejména do Rakouska a Německa, kde se rovněž s kůrovcovou kalamitou potýkají. Zástupci společnosti jsou již v kontaktu s odborníky z národního parku Bavorský les v bavorské části Šumavy.