Hlavní obsah

„Jedny dveře se zavřely, ale cesta nekončí.“ Yemi A.D. chce pořád do vesmíru

4:57
4:57

Poslechněte si tento článek

Praha

Brzy ho v rámci české Mise Zero-G čeká parabolický let ve speciálním airbusu, při kterém zažije stav beztíže. Na dlouho plánovanou okružní cestu kolem Měsíce se však Yemi A.D. zatím nevydá. Vesmírná mise dearMoon, v jejíž posádce vybrané z přibližně milionu uchazečů měl být také český choreograf, byla loni zrušena. Svého snu podívat se do kosmu se ale vzdát nechce.

Yemi A.D. se svého snu o cestě do vesmíru nevzdáváVideo: Michaela Bartošová, Novinky

Článek

Měl se stát druhým Čechem, který se podívá do vesmíru. Už v polovině minulého roku ale vyšlo najevo, že se tak nestane. Mise dearMoon, v jejíž posádce měl být také český choreograf, se zrušila.

O zastavení výpravy rozhodl japonský miliardář Jusaku Maezawa, který ji plánoval od roku 2018 a financoval. Mělo jít o první civilní okružní cestu kolem Měsíce.

Raketa Starship vyvíjená společností SpaceX, jež měla vesmírné turisty k Měsíci vynést, není připravená. Start původně avizovaný na rok 2023 se stal nerealizovatelným a bez jasného harmonogramu v blízké budoucnosti se Maezawa rozhodl projekt uzavřít.

Yemi se k Měsíci nepodívá. Vesmírná mise dearMoon byla zrušena

Věda a školy

„Jsou věci, které máte šanci ovlivnit, a jsou věci, které neovlivníte. Pokud se Jusaku Maezawa rozhodl, že odstoupí z mise, protože Elon Musk nedodal raketu včas, je to jeho právo. Jsou v tom stovky milionů dolarů. My jsme dostali tu misi zdarma, takže není si na co stěžovat,“ zhodnotil umělec pendlující mezi Prahou a New Yorkem.

Foto: Dearmoon Project, Reuters

Yemi A.D. byl vybrán jako účastník projektu dearMoon.

Dva roky příprav

Během příprav na vesmírnou cestu, která měla trval šest dní, se Yemi A.D. musel naučit řadu nových věcí, setkával se s astronauty a seznamoval se s technologiemi. Čtyři roky, které věnoval snaze dostat se mezi posádku projektu dearMoon a poté přípravě na let, byly podle něj velmi náročné.

„Ze dne na den, kdykoli vám zavolají, musíte sednout na letadlo a doletět. Je to velké vypětí, vy nemůžete nikde udělat chybu. Musíte být způsobilý po všech stránkách. Že poletíte, to vám zaručí, až když nastupujete do rakety, do poslední chvíle je tam náhradník, který vás může nahradit,“ popsal náročnost projektu.

Český pilot Aleš Svoboda zdárně dokončil první fázi astronautského výcviku ESA

Věda a školy

Důležitou podmínkou byl výborný zdravotní stav uchazeče, který si musel udržovat.Já jsem nikdy nebyl v lepší kondici, než jsem dneska. Je mi 43 let a zvládám toho hrozně moc, i díky tomu, že jsem se musel zaměřit na zdraví a dát ho na stejně vysokou laťku, jako jsem kdysi měl práci,“ řekl.

Foto: Novinky

Dva Češi, kteří by chtěli do vesmíru – pilot a záložní astronaut Evropské kosmické agentury Aleš Svoboda a Yemi A.D.

Jako divák se také účastnil prvního testovacího vzletu kosmické lodi Starship. Ta ve zhruba 30 kilometrech explodovala, i přesto znamenal několikaminutový let pro společnost velký úspěch. Podle Yemiho ho členové SpaceX na možnost výbuchu pro jistotu předem připravovali.

„Neříkám, že tam z mé strany nebyly emoce – když vidíte statovat něco tak velkého, jako je Starship, a uvědomíte si, že máte být jednou vevnitř v tom trupu… Je potřeba ale zapnout hlavu a uvědomit si, že jste v těch nejlepších rukách na téhle planetě a tohle, co vidíte, je prapraprababička rakety, kterou jednou poletíte vy, a mezi tím jich bude hodně spáleno, než se všechno potřebné vychytá,“ uvažoval prý tehdy.

Muskova kosmická loď Starship po startu vybuchla a narušila leteckou dopravu

Věda a školy

„Cesta nekončí“

Svého snu jednou letět do vesmíru se, jak sám říká, ale ještě nevzdal. Vesmír je pro něj „láska na celý život“.

„Dostal jsem se z milionu lidí, kteří se přihlásili do mise dearMoon, mezi osmičlennou posádku, to nebyl lehký úkol a ta strategie a trajektorie, tu mi nikdo nevzal. To, že se zrušila mise, neznamená, že se tím výběr nějak zhanil, já můžu tohle všechno využít jinde,“ je přesvědčený.

Stal se tak například členem správní rady neziskové organizace Space For Humanity, která nabízí sponzorovaný program s příležitostmi vydat se do vesmíru. Konkrétnější ohledně svých plánů ale být nechtěl.

Foto: Eric Gay, ČTK, AP

Raketový systém Starship společnosti SpaceX

„Úplně vám ještě neprozradím, co přesně mě čeká, protože si chci trochu odpočinout, než budu zase ohlašovat něco dalšího,“ uvedl. „Ta cesta ale nekončí. Nejde se vzdát, když se jedny dveře zavřou, končí to až na konci života,“ nechal se slyšet na závěr.

Anketa

Chtěli byste někdy letět do vesmíru?
Ano
50,7 %
Ne
49,3 %
Celkem hlasovalo 221 čtenářů.

Co se týká zmíněné Mise Zero-G, tak v jejím rámci se má dvacet vybraných žáků a studentů zúčastnit parabolického letu v Airbusu A310 a zažít stav beztíže. Doprovodí je astronaut ve výcviku Aleš Svoboda a další osobnosti, např. právě Yemi. Letoun má odstartovat 30. března ze třetího terminálu pražského letiště.

Dvacet českých studentů se zúčastní parabolického letu. Zažijí stav beztíže

Věda a školy

Výběr článků

Načítám