Hlavní obsah

Japonský robot se usmívá s pomocí živé kůže

Tokio

Japonští vědci našli způsob, jak připevnit živou kůži vyvinutou s pomocí lidských buněk na obličej robotů, aby postupně dosáhli realističtějšího úsměvu a dalších mimických výrazů. Nedávno na to upozornila agentura AFP.

Japonští vědci vytvořili kůži, díky které se robot může usmívat.Video: AP

Článek

Experti z Tokijské univerzity minulý týden zveřejnili např. podle serveru CNA výsledky své práce společně s videonahrávkou – kterou zprostředkovala agentura AP – slizovitě vypadajícího růžového materiálu, který se roztahuje do lehce zneklidňujícího úsměvu.

Sama univerzita o tom informovala v tiskové zprávě. Zpravodajská stanice BBC nicméně konstatovala, že prototyp připomíná spíš želatinový bonbon než člověka.

Cílem je schopnost hojení

Specialisté na biohybridní roboty ale věří, že technologie bude jednoho dne hrát roli při výrobě androidů, kteří vypadají jako lidé a mají také jejich schopnosti. Tradiční humanoidní roboti bývají v současnosti pokryti imitací kůže vyrobenou často ze silikonu, která se nepotí a nedokáže se hojit.

Robot složil Rubikovu kostku v novém světovém rekordu. Natočila ho kamera

Věda a školy

Cílem vědců je „vybavit roboty schopností hojení, která je vlastní biologické kůži“, řekl šéf týmu z Tokijské univerzity Šódži Takeuči.

Krok k tomu vědci učinili, když při předchozích studiích transplantovali kolagen na řeznou ránu v laboratorně vypěstované kůži pokrývající robotický prst, aby ukázali, jak by se mohl zahojit.

Dosavadní snahy připevnit živou kůži na tělo robotů nebyly úspěšné. Vědci z tokijské univerzity nejprve zkusili kůži ukotvit malými háčky, ty ale při pohybu robota kůži poškozovaly. Nakonec experti vyvrtali do těla robota spousty malých otvorů a zaplnili je gelem obsahujícím kolagen. Navrch pak napnuli vrstvu umělé kůže.

Tím napodobili fungování lidské kůže a podkožního vaziva, které je tvořeno pružným kolagenem a tukovou tkání a které kůži spojuje se strukturami nacházejícími se pod ní. Podle Takeučiho ale ještě potrvá řadu let, než se tato technologie stane každodenní realitou.

Nejnovější výsledky japonského týmu publikoval odborný časopis Cell Reports Physical Science.

Toyota vyrábí umělé prsty, pomáhají lidem pracovat s roboty

AutoMoto
Související témata:

Výběr článků

Načítám