Hlavní obsah

Japonský modul je na oběžné dráze Měsíce, v lednu má přistát

Tokio

Modul SLIM japonské vesmírné agentury JAXA během vánočních svátků zdárně vstoupil na oběžnou dráhu Měsíce. Informovala o tom japonská agentura Kjódó, podle níž je přistání na lunárním povrchu plánováno na 20. ledna v časných ranních hodinách (19. ledna odpoledne SEČ). Pokud by modul přistání ten den promeškal, další příležitost se mu naskytne kolem 16. února, uvedla JAXA.

Foto: Katsumi Tanaka, ČTK/AP

Japonský lunární modul SLIM

Článek

Úspěšné navedení aparátu na měsíční orbitu potvrdila JAXA na svém webu.

„Dne 25. prosince 2023 v 8:51 SEČ byla japonská sonda SLIM navedena na oběžnou dráhu okolo Měsíce s výškou periselenia 600 km, aposelenia 4000 km a dobou oběhu 383 minut. Výška aposelenia bude v průběhu příštích tří týdnů snížena na 600 km,“ shrnul na sociální síti X specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a pražského ČVUT.

  • apolosenium: bod na dráze měsíční družice nejvíce vzdálený od středu Měsíce
  • periselenium: nejnižší bod trajektorie lunární družice (opak pojmu apolosenium)

„Výška periselenia bude následně snížena na 150 km a 19. ledna 2024 pak na 15 km. Okolo 16:00 SEČ (19. ledna) začne sestup na povrch Měsíce a celá sonda by měla dosednout na povrch v 16:20 SEČ do oblasti kráteru Shioli,“ popsal Václavík.

„Přistaneme, kde chceme“

Malý modul SLIM vynesla do kosmu v září raketa H-2A. Sonda má otestovat technologii pro přesné přistání, přičemž se bude snažit dosednout na měsíční povrch nejdále 100 metrů od zvoleného cíle. Běžné moduly mají často přesnost přistání několik kilometrů.

Japonsko vypustilo sondu, která se pokusí o přistání na Měsíci

Zahraniční

JAXA doufá, že modul SLIM zahájí přechod od strategie „přistaneme, kde můžeme“ ke strategii „přistaneme, kde chceme“. To může být důležité např. pro pátrání po vodě na Měsíci, při němž budou zapotřebí přesná přistání na nerovném povrchu, jako jsou například svahy.

Japonská mise má rovněž ukázat možnosti průzkumu naší Sluneční soustavy s využitím levnějších a lehčích aparátů.

Mise SLIM je prvním pokusem japonské kosmické agentury o přistání na Měsíci. O totéž se letos pokusila soukromá japonská společnost ispace s modulem Hakuto-R. Ten dosáhl oběžné dráhy Měsíce, měkce dosednout na měsíční povrch se mu však nepovedlo.

Japonsko se chce stát pátým státem světa, který dokáže se svým zařízením přistát na přirozené oběžnici Země. V oblasti jižního pólu Měsíce letos úspěšně přistál indický modul Vikrám, zato ruské Luně-25 se naopak přistání nezdařilo. Dopravit svou technologii na Měsíc dokázaly kromě Indie již dříve Spojené státy, Rusko (Sovětský svaz) a Čína.

Japonci ve vesmíru poprvé vypěstovali myší embrya

Věda a školy

Vědci chtějí kvůli chystanému dobývání Měsíce chránit některé lunární oblasti

Věda a školy
Související témata:

Výběr článků

Načítám