Článek
„Sonda SLIM si stále zachovává své hlavní funkce,“ sdělila JAXA, která potvrdila obnovu spojení se sondou po třetí lunární noci, jež trvá zhruba dva pozemské týdny.
Sonda také poslala na Zemi nový snímek, který japonská vesmírná agentura zveřejnila na síti X.
„Budeme nadále stav sondy pečlivě sledovat a prověříme, u kterých součástek hrozí největší zhoršení stavu,“ dodala JAXA.
Japonský zázrak. Sonda SLIM se na Měsíci opět probrala k životu, i když už neměla
To vše navzdory „křivému“ přistání
Jak rovněž na síti X připomněl odborník na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a pražského ČVUT, lander SLIM se nečekaně a neplánovaně probudil tento týden v úterý, a to i navzdory tomu, že se nachází v „nestandardní pozici po ne úplně vydařeném přistání“.
Včera se opět na měsíčním povrchu probudil lander SLIM. I když to nebylo plánováno, tak přežil již třetí lunární noc. A to ještě v nestandardní pozici po ne úplně vydařeném přistání. Zveřejněný snímek byl pořízen ihned po probuzení navigační kamerou. https://t.co/3nL4bz2JdX
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) April 24, 2024
Japonsko se lednovým přistáním stalo pátou zemí, která dokázala své zařízení dopravit na přirozenou oběžnici Země. Přistání se zdařilo s odchylkou 55 metrů od vytyčeného cíle, což podle expertů představovalo bezprecedentní stupeň přesnosti.
SLIM se ale při tvrdším dosednutí na měsíční povrch převrátil a jeho solární panely se dostaly do špatné pozice vůči Slunci.
Díky změně úhlu slunečního svitu se tehdy po více než týdnu SLIM probudil k životu.
Modul, který přistál v kráteru Shioli v měsíčním moři Mare Nectaris na přivrácené straně Měsíce, následně pokračoval v průzkumu měsíčního povrchu. V únoru přečkal svou první lunární noc, v březnu pak i druhou.