Článek
Raketa odstartovala kolem 9:50 místního času (2:50 SELČ) z vesmírného střediska Učinura na jihojaponském ostrově Kjúšú. Krátce po startu se ale projevily problémy, které znemožnily bezproblémové pokračování letu. Sedm minut po startu tak řídící středisko vydalo povel, aby se raketa zničila, informovala japonská vesmírná agentura JAXA.
Podle vesmírného úřadu byla letová trajektorie nosné rakety Epsilon při startu po ukončení práce druhého stupně nižší. Po vyhodnocení situace tak byl ve 2:57 SELČ vyslán signál k jejímu zničení, a to včetně osmi družic na palubě.
Podle tiskovky JAXA byla letová trajektorie nosné rakety Epsilon při dnešním startu (02:50:43 SELČ) po ukončení práce druhého stupně nižší. Po vyhodnocení situace byl v 02:57:11 SELČ vyslán signál k jejímu zničení včetně osmi družic na palubě. Na vině je tak spíše 2. stupeň. pic.twitter.com/eTE0srURfk
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) October 12, 2022
Raketa měla vynést osm satelitů soukromých firem a univerzit. Podle specialisty na kosmonautiku Michala Václavíka z České kosmické kanceláře a Fakulty strojní ČVUT v Praze šlo o šestý start tohoto typu rakety. A poprvé akce úplně nevyšla.
V listopadu vyšlou Spojené arabské emiráty své první vozítko na Měsíc
Start rakety se podle původních plánů měl uskutečnit v pátek. Nestalo se tak, jelikož podle informací na webu JAXA „nebyly splněny nezbytné podmínky pro potvrzení možnosti vzletu rakety“.
Rakety Epsilon se podle japonské vesmírné agentury vyznačují menšími náklady na cestu do vesmíru a snadnějším ovládáním. Raketa měří 26 metrů a váží skoro 100 tun. Povel k sebezničení použila japonská agentura JAXA naposledy v roce 2003 u jiného typu rakety H2A.