Článek
Podle deníku The Times může japonský počin znamenat průlom na poli reprodukční medicíny, kde by taková metoda mohla zaručit, že by např. dva gayové mohli mít společného potomka, který by byl biologickým dítětem jich obou.
Nový objev ale může pomoci i při léčbě ženské neplodnosti.
Vajíčko ze samčích buněk
Tým biologa Kacuhika Hajašiho z Kjúšúské univerzity ve městě Fukuoka našel způsob, jak přeměnit samčí buňky v samičí pohlavní buňky - vajíčka.
Metoda z Česka může změnit světový výzkum genomů
„Je to poprvé, co se podařilo vytvořit odolné samičí oocyty ze samčích buněk,“ konstatoval vědec tento týden na londýnské konferenci věnované genovému inženýrství. Jeho studie k tomu nicméně ještě nebyla publikována.
Experti každopádně dospěli k vytvoření samičích pohlavních buněk ze samčích tak, že nejprve vytvořili ze samčí kožní buňky kmenovou buňku. Ta ale stále disponovala samčími chromozomy XY, a nemohla se tedy stát vajíčkem s chromozomy XX.
Scientists create mice with two fathers after making eggs from male cells https://t.co/XJDIjiOk3a
— The Guardian (@guardian) March 8, 2023
Japonský tým ale dokázal chromozom Y odstranit a nahradit ho chromozomem X. Tento přístup by mohl přispět i k léčbě některých typů ženské neplodnosti, např. Turnerova syndromu, který způsobují chromozomální abnormality.
Otevření Pandořiny skříňky? Vědci implantovali lidské buňky do embryí makaků
Hajaši se chce nyní zaměřit na další výzkum, v němž by použil lidské buňky. „Nevím, zda je bude možné využít pro reprodukci. Není to jen otázka vědecká, ale také společenská,“ řekl.
Rovněž buněčný biolog Dusco Ilic z londýnské univerzity King’s College upozornil, že cesta k dalšímu využití tohoto objevu může být trnitá - a to jak z technických, tak z etických důvodů.