Hlavní obsah

Japonci poslali do vesmíru první dřevěnou družici

Aktualizováno

Japonští vědci nechali v úterý vyslat do vesmíru první dřevěnou družici na světě. Chtějí tak prokázat, že dřevo má potenciál nahradit kov a minimalizovat dopady na životní prostředí. Následující půlrok budou zkoumat odolnost materiálu vůči teplotám ve vesmíru. Satelit spolu s dalším nákladem pro posádku Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) dopravila na oběžnou dráhu zásobovací loď Dragon 2.

Japonsko vyslalo do kosmu první ekologický satelit ze dřeva Video: Reuters

Článek

Nákladní, a tudíž nepilotovaná kosmická loď Dragon 2 odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě pomocí nosné rakety Falcon 9 od firmy SpaceX v úterý ve 3:39 SEČ. K zakotvení u vesmírné stanice došlo ten den v 15:52 SEČ. Na ISS plavidlo přivezlo celkem 2762 kilogramů nákladu.

K vědeckým zařízením, která na palubě Dragonu putovala k orbitálnímu komplexu, patří mj. právě i speciální japonský sateloid ze dřeva, jak upozornila např. též televizní stanice CBS News.

Příslušnou družici LignoSat vyvinula Kjótská univerzita ve spolupráci se společností Sumitomo Forestry, která se specializuje na zpracování dřeva a stavbu dřevěných domů. LignoSat odvozuje svůj název od latinského výrazu lignum, který znamená dřevo.

Čeští vědci jako první pozorovali 3D strukturu organického materiálu z asteroidu staršího než Země

Věda a školy

Kosmické těleso ve tvaru 10centimetrové krychle vyrobili tradiční japonskou řemeslnou technikou bez použití šroubů a lepidla ze dřeva honoki, druhu magnolie pocházející z Japonska, popsala agentura Reuters. Daný opadavý strom má české pojmenování šácholan obvejčitý.

„Start byl úspěšný. LignoSat brzy dorazí k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a zhruba o měsíc později jej vypustíme do vesmíru,“ řekla nedlouho po vzletu rakety z Floridy mluvčí firmy Sumitomo.

Družice bude na oběžné dráze šest měsíců a její elektronické komponenty budou měřit, jak dřevo snáší extrémní prostředí ve vesmíru. Zde se teplota mění od -100 do 100 stupňů Celsia každých 45 minut, když se střídá tma se světlem.

Stromy a dřevěné domy na Měsíci i Marsu?

Japonský tým astronauta Takaa Doie plánuje v příštích 50 letech vysadit stromy a zbudovat dřevěná obydlí na Měsíci a Marsu.

I v souvislosti s tímto dlouhodobým ambiciózním plánem se japonští experti rozhodli vyvinout dřevěný satelit certifikovaný americkým vesmírným úřadem NASA, aby dokázali, že dřevo je materiál nesmírné, a tedy i vesmírné kvality.

Vědci budou s družicemi komunikovat z nového centra v pražských Letňanech

Věda a školy

„Díky dřevu, materiálu, který si můžeme sami vyrobit, budeme moci stavět domy a žít a pracovat ve vesmíru navždy,“ tvrdí Doi, který absolvoval let v raketoplánu a na Kjótské univerzitě studuje aktivity člověka ve vesmíru.

Odolnější a ekologičtější

Vynález má zkrátka demonstrovat kosmický potenciál obnovitelného materiálu při lidském zkoumání života ve vesmíru a dokázat, že dřevo je pro to vhodné.

Ve vesmíru je totiž odolnější než na Zemi, protože tam není voda ani kyslík, které by způsobily jeho trouchnivění nebo vznícení, jak doplnil profesor lesní vědy z Kjótské univerzity Kodži Murata.

Dřevěná družice také podle výzkumníků minimalizuje dopad na životní prostředí na konci své životnosti. Zatímco běžné kovové satelity vytvářejí při návratu do atmosféry částice oxidu hlinitého, dřevěné družice by jen shořely a znečištění by bylo menší, uvádějí vědci.

Astronauti na ISS se museli schovat kvůli troskám z ruské družice

Věda a školy

„Kovové satelity by mohly být v budoucnu zakázány. Pokud se nám podaří prokázat, že naše první dřevěná družice funguje, chceme ji nabídnout společnosti SpaceX Elona Muska,“ řekl Doi.

„Letadla z počátku 20. století byla vyrobena ze dřeva. Dřevěný satelit by tak měl být rovněž proveditelný,“ uzavřel Murata.

Další experimenty a česká účast

Jak na síti X připomněl specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a ČVUT v Praze, jedním z dalších experimentů nově dopravených na ISS je např. francouzský EMU (Euro Material Ageing) zaměřený na zkoumání vlivu kosmického prostředí na různé materiály, který bude umístěn vně stanice.

Téměř 50 pozic pro ony vzorky bylo poskytnuto Evropské kosmické agentuře (ESA). „Nás může těšit, že mezi vybranými týmy je i jeden s českou účastí. Jeho záměrem je po dobu jednoho roku vystavit kosmickému prostředí vzorky transparentní polyimidové fólie s potenciálním využitím v termo-optických aplikacích,“ dodal Václavík.

Jednoho z astronautů po návratu z ISS hospitalizovali

Věda a školy

Trojice čínských kosmonautů je z oběžné dráhy zpět na Zemi

Věda a školy

Výběr článků

Načítám