Hlavní obsah

Jak zní Mars? Rover poprvé zachytil zvuk tamních „rarášků“

Robotická sonda Perseverance (Vytrvalost) amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) zachytila na Marsu zvuky z prachového víru, který se kolem aparátu loni přehnal. Vědci příslušnou první audionahrávku tohoto typu z rudé planety zveřejnili tento týden v úterý. Sekvence zahrnuje „dunění“ poryvů o rychlosti až 40 km/h i „cinkání“ stovek prachových částic o vozítko.

Sonda Perseverance zachytila poprvé na Marsu zvuky z prachového víruVideo: NASA, AP

Článek

Podle nové studie zveřejněné v úterý v časopise Nature Communications byl mikrofon na přístroji SuperCam na roveru NASA náhodou zapnut a pořídil záznam 27. září 2021, když přímo přes vozítko prošel písečný vír. Sonda Perseverance v tu dobu prozkoumávala místo pradávného jezera.

Agentura AP nyní zprostředkovala výsledné audio/video.

„Tišší prachový ďábel“

Zachycené zvuky znějí velmi podobně jako tzv. rarášek neboli prachový ďábel na Zemi, akorát jsou tišší. Je to proto, že marsovská řídká atmosféra způsobuje tlumenější zvuky a zároveň méně silné poryvy větru.

„Prachoví ďáblové“ jsou na Marsu poměrně běžným úkazem. Jsou součástí vzorců počasí na naší sousední planetě, připomíná zpravodajská stanice CNN.

  • Rarášek (či prachový ďábel, anglicky dust devil) je písečný vír, který vzniká cirkulací vzduchu na teplém či suchém povrchu a studeného vzduchu z oblačnosti. Síla vztlaku (větru) obecně dosahuje 50 km/h až 100 km/h. Rarášci jsou známým jevem právě i z povrchu Marsu, kde mj. dokážou očišťovat solární panely pozemských sond a tím prodlužovat jejich funkčnost.

Samotné „klidné“ závany větru na povrchu Marsu rover Perseverance poprvé zaznamenal v únoru 2021. Tedy krátce po přistání, které proběhlo na území tamního kráteru Jezero dne 18. února loňského roku.

Související témata:
Písečné víry
Vír Rarášek

Výběr článků

Načítám