Článek
Objev starověké jídelny – doplněný základním chladicím systémem, stovkami hrubě vyrobených hliněných misek a téměř nedotčenými zbytky ryby – ohlásil již koncem ledna tým z americké Pensylvánské univerzity.
Jak jsme s odkazem na zprávu ČTK informovali před necelým měsícem, k objevu prastaré „hospody“ s lavicemi z doby asi 2700 let před naším letopočtem došlo na konci minulého roku.
Archaeologists Find 5,000-Year-Old ‘Pub’ With a ‘Ancient Fridge’ in the Ancient Town of Lagash in Iraq Researchers...
Posted by Mysterious History on Monday, February 6, 2023
Agentura AP významný nález pak připomněla i tento týden, zveřejnila též záběry z místa nálezu.
V Egyptě zpřístupnili 4000 let starou hrobku, dosud nejstarší
„Naznačuje to, že staří Sumerové (a vůbec mezopotámská civilizace), používali restaurace a bary již před pěti tisíci lety nebo i dříve,“ prohlásil nyní Šamil Ibrahím, ředitel úřadu pro památky v nedalekém iráckém městě Násiríja.
„Objev zároveň obohatil naše chápání mezopotámské civilizace o důležité informace o výrobě keramiky a hliněných panenek,“ dodal.
Býval tu špitál, sirotčinec i diskotéka. Dle nových zjištění archeologů byla stavba původně synagogou
Obnovení archeologických prací v zemi
Nález přišel v rámci oživení archeologických výzkumů v zemi, která se často označuje jako „kolébka civilizace“, ale kde byl archeologický průzkum zbrzděn desetiletími konfliktů před a po americké invazi v roce 2003. S relativním klidem, který převládal v posledních několika letech, byly vykopávky obnoveny.
Irák je domovem šesti míst světového dědictví zapsaných na seznamu UNESCO. Mezi nimi je např. i starověké město Babylon.