Hlavní obsah

Jak optimalizovat výrobu. Vědci z Olomouce pomáhají průmyslovým podnikům

3:53
3:53

Poslechněte si tento článek

Olomouc

Novou Technologickou platformu KMA založila katedra matematické analýzy a aplikací matematiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého (UP) v Olomouci. Měla by posílit spolupráci mezi akademickou sférou a průmyslem.

Foto: UP - Petr Běhal s pomocí AI

Ilustrační snímek

Článek

Odborníci z přírodovědecké fakulty nabízejí firmám, institucím i akademické obci své služby v oblasti matematického modelování, analýzy a zpracování dat. Používají k tomu nejnovější metody statistiky, takzvaného strojového a hlubokého učení i umělé inteligence.

Díky spolupráci s matematiky jsou schopni průmyslovým podnikům pomáhat optimalizovat jejich výrobní procesy a zvýšit tak konkurenceschopnost.

„Hlavním cílem Technologické platformy KMA je efektivně propojit akademickou sféru s průmyslovou praxí a nabídnout odborné služby v oblasti matematického modelování a analýzy dat,“ uvedla Jitka Machalová z katedry matematické analýzy a aplikací matematiky, která platformu vede.

„Vytvořili jsme ji jako reakci na rostoucí potřebu aplikovaného výzkumu a spolupráce s průmyslovými partnery, kteří hledají řešení založená na pokročilých matematických metodách a zpracování dat,“ doplnila.

Technologická platforma už navázala spolupráci např. s automobilkou Škoda Auto, Správou železnic či firmami Onsemi, Mubea, Tenzováhy a OEZ.

„Klíčovým prvkem těchto partnerství je rozvoj aktivit zaměřených na transfer technologií a vědomostí, což je patrné zejména ve spolupráci se společností Škoda Auto. V tomto případě se zaměřujeme nejen na oblast vzdělávání, ale i na vědecký a aplikovaný výzkum pro automobilový průmysl s důrazem na aktuální strategická témata,“ podotkla Machalová.

Matematici z přírodovědecké fakulty spolupracují i s kroměřížskou firmou Plastika, která se zabývá především výrobou plastů. Moderní lisování plastů je složitý proces a každý výrobek je charakterizován mnoha parametry, které vstřikovací lis sám zaznamenává a ukládá do databáze.

„Šikovný matematik dokáže v této databázi odhalit nejeden zlatý poklad. Z velkých dat se lze naučit vztahy mezi procesními parametry a například okamžitě identifikovat výrobek, jehož procesní parametry jsou anomální,“ konstatoval Tomáš Fürst z katedry matematické analýzy a aplikací matematiky.

Nový studijní program

Díky technické platformě a zapojení studentů do smluvního výzkumu se katedra loni dostala na první místo mezi pracovišti přírodovědecké fakulty v objemu smluvního výzkumu, přestože v minulosti v této oblasti neměla téměř žádné aktivity.

„Tento výsledek potvrzuje, že propojení akademického prostředí s praxí a důraz na transfer znalostí jsou správnou cestou, která přináší výsledky jak pro partnery technologické platformy, tak i pro studenty, kteří díky tomu získávají cenné praktické zkušenosti,“ zdůraznila Machalová.

Vzniku platformy předcházela akreditace studijního programu aplikovaná matematika na všech stupních studia, od bakalářského až po doktorské. Ten matematiku více zacílil směrem k aplikacím.

„Naším cílem je poskytnout studentům ucelené znalosti a dovednosti nezbytné pro kreativní řešení komplexních úloh pomocí matematického a statistického modelování v různých oborech,“ dodal vedoucí katedry Karel Hron.

A to v oborech od průmyslu přes přírodní vědy až po ekonomii a společenské disciplíny.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám