Článek
"Z původních zhruba 3900 zaměstnanců jich tak dnes ve firmě zůstává jen 80," uvedla finanční ředitelka Jana Hlůžová pověřená řízením firmy.
Odejít má polovina ze zbývajících pracovníků
Podle informací z Úřadu práce v Jablonci ale Jablonex před několika dny ohlásil další hromadné propouštění. "Výpověď má dostat 40 lidí," řekl mluvčí úřadu Michal Holý. Nezaměstnanost na Jablonecku přitom už dnes patří k těm vyšším. V regionu bylo na konci dubna bez práce 5470 lidí a míra nezaměstnanosti dosahovala 11,8 procenta. Hůř na tom bylo v Libereckém kraji jen Českolipsko. Úřady na Jablonecku mají pro uchazeče jen 170 volných míst, na každé tak připadá přes 32 nezaměstnaných.
"Bývalých pracovníků Jablonexu máme v evidenci přes 200, nabídnout jim můžeme jen tři volná místa," dodal Holý. Připustil ale, že podíl bývalých zaměstnanců skupiny v evidenci není tak vysoký. "Řada zaměstnanců byla ve věku kolem 50 až 60 let a odešli do předčasného důchodu, stovky lidí v minulých letech zaměstnali dodavatelé součástí pro automobilový průmysl," poznamenal Holý. Ukončení výroby v závodech Jablonexu podle něj navíc otevřelo prostor k rozvoji menším sklářským a bižuterním firmám, které propuštěným zaměstnancům skupiny také nabídly práci.
Zájem mělo 20 investorů
Jablonex Group vznikl před pěti lety spojením sklářských a bižuterních podniků, které vlastnila společnost Ornela. Před fúzí v roce 2004 zaměstnávala skupina s pětimiliardovým obratem na 4000 lidí. Společnost se základním kapitálem 42,4 miliónu ovládá a.s. MPCF Consulting (dříve Bijouterie Trading Company). Vlastní ji dvě desítky fyzických osob, většinou manažerů zaniklých sklářských podniků. V roce 2008 nabídli vlastníci k prodeji 98 procent akcií, protože se nedokázali shodnout, jak firmu dál vést. Zájem o akcie mělo 20 investorů. Prodej ale zkomplikovala hospodářská krize, kvůli níž banky výrazně zpřísnily podmínky pro úvěry.
Loni se proto majitelé Jablonexu rozhodli firmu rozprodat po částech. Zastavili nerentabilní výrobu, o kterou nebyl zájem, a zaměstnance propustili. V provozu zůstala jen Česká Mincovna a závody bývalé Ornely v Desné a Zásadě, které loni v listopadu koupila Preciosa. Českou mincovnu v Jablonci koupila počátkem letošního roku česko-švýcarská společnost Monetica, jejímž většinovým akcionářem je český podnikatel Karel Zoubek, menšinu vlastní švýcarská společnost Amera.
Prázdné továrny jsou na prodej
Prázdné továrny jsou na prodej. Ty největší - v Jablonci a Železném Brodě, nabízí už od loňského srpna pražská realitní kancelář RAK. Za tři komplexy bývalé Bižuterie, Jablonexu a Železnobrodského skla požadovali majitelé původně dohromady 414 milionů korun. Krize, která významně poznamenala trh s realitami, ale není podobným prodejům nakloněna. Vlastníci museli své požadavky přehodnotit, a zájemci mají nyní možnost sami nabídnout, kolik jsou ochotni zaplatit. V Libereckém kraji je ale na prodej řada podobných továren, některé z nich hledají nové majitele už léta a stále marně.