Článek
"Tehdy se mi nedařilo otěhotnět a byla jsem velice zoufalá," vzpomínala novopečená matka na své někdejší usilovné snažení. Dalších pokusů se prý vzdala, nechala zbývající embrya zmrazit a nakonec přece jen překvapivě otěhotněla: její dvě dcery, dnes čtrnáctiletá a šestnáctiletá, byly počaty přirozenou cestou. Touha mít ještě další dítě ji vedla k novým, opět marným pokusům o umělé oplodnění.
"Měla jsem už jen jedinou hluboce zmrazenou zkumavku a chtěla jsem podniknout poslední pokus," řekla žena. "A pak, když mi bylo 40 let, se stal ten zázrak."
Novorozená, přesto nejstarší
Přesně vzato je novorozená holčička Širel (hebrejsky píseň boží), která přišla na svět v sobotu v Afule na severu Izraele, její nejstarší dcerou. "Držela jsem v náručí 18 let staré dítě," poznamenala rodička.
Podle profesora gynekologie Eliezera Šaleva z vysoké školy Technion v Haifě embryím nijak neškodí dlouhodobé hluboké zmrazení. Jistá americká studie prý loni zkoumala 11 768 hluboce zmrazených embryí, která byla nakonec úspěšně implantována do dělohy. Podle Šaleva se neprojevily žádné nevýhody "starších" oplodněných vajíček oproti těm "mladším".
V USA přivedla v roce 2010 dvaačtyřicetiletá žena na svět chlapce, který pocházel z bezmála 20 let zmrazeného embrya. Odborný magazín Fertility and Sterility tehdy napsal, že tak dlouho ještě nebylo žádné embryo zmrazeno a po rozmrazení úspěšně implantováno do dělohy.
Izrael je ve světě považován za jednu z předních zemí v oblasti umělého oplodnění a izraelské zákonodárství je v tomto ohledu poměrně liberální. Nedávno se jistá Izraelka "stala matkou" bezmála dva roky po své smrti. Zmrazené embryo této ženy, která zemřela v roce 2009 na rakovinu, donosila náhradní matka.