Článek
Galilejské jezero (nebo také Tiberiadské jezero, Genezaretské jezero či Kineretské moře), jedna z nejníže položených vodních ploch na Zemi, je největším izraelským sladkovodním jezerem a významnou zásobárnou vody. Nachází se v Severním distriktu u Golanských výšin, v severní části Velké příkopové propadliny.
Podzemní potrubí o délce 13 kilometrů od moře buduje národní vodohospodářská společnost Mekorot, práce by měly skončit letos. Po několikatýdenních testech by měl provoz být zahájen v prvním čtvrtletí příštího roku.
Izrael bude první zemí na světě, který bude dodávat odsolenou vodu do přírodního jezera. V tomto případě do Kineretu, z něhož voda pokračuje dále do Mrtvého moře. Podle testů výhody převažují nad riziky. Tak snad to pomůže. https://t.co/sdKoWphDTK
— Helena Beinish 🇮🇱🇨🇿 (@PruvodcevNegevu) June 28, 2022
Potrubí propojí jezero s infrastrukturou navázanou na pět odsolovacích továren na břehu Středozemního moře.
Voda bude do jezera sváděna potokem Calmon, který do jezera vtéká poblíž kibucu (původně zemědělská, ale i průmyslová osada v Izraeli, která hospodaří formou kolektivního vlastnictví – pozn. red.) Ginosar u severozápadního břehu.
Existují „určité obavy“
Dosud provedené vědecké testy ukazují, že by odsolená voda neměla významným způsobem ovlivnit místní ekosystém a měla by umožnit udržet stabilní hladinu vody.
Gideon Gal, který vede limnologickou laboratoř, kde se část testů prováděla, sdělil, že existují „určité obavy a že by si všichni přáli, aby se to dělat nemuselo“. „Když ale posuzujete výhody a nevýhody, pak myslím, že ty první převažují nad druhými,“ poznamenal.

Podzemní kanál, jímž začne voda proudit do Galilejského jezera, má být v provozu na jaře 2023.
Výstavba potrubí přijde na 900 milionů šekelů (6,2 miliardy korun) a rozhodlo se o ní po letech katastrofálního sucha z období 2013 až 2018. Hladina Galilejského jezera se tehdy snížila na historické minimum.
Po deštích z minulých dvou zim se hladina dočasně znovu zvedla, letos v lednu dosahovala 32 centimetrů pod maximální kapacitu, což bylo poprvé za posledních 30 let.
V době klimatických změn se ale očekává ubývání srážek, přičemž spotřeba vody stoupá. Izrael chce připojit vesnice na severu země, které mají nyní vodu jenom z podzemí a potoků. Smlouvy ho také zavazují dodávat ročně 100 milionů kubických metrů vody Palestincům, loni se dohodl na zdvojnásobení dodávek vody do Jordánska na 50 milionů kubických metrů.