Článek
Tým výzkumníků představil svůj objev v únoru v odborném časopise Communications Earth & Environment, v úterý o něm informovala agentura ANSA.
Perché un micro meteorite scoperto in Italia è uno dei più rari al mondo https://t.co/sNiZFfHzb6
— Wired Italia (@wireditalia) February 13, 2024
Meteorit našel sběratel na vrcholku hory Gariglione v Kalábrii na jihu Itálie. Miniaturní kuličku poslal na univerzitu v Bari, aby nechat potvrdit její mimozemský původ.
Zkoumání se ujala profesorka mineralogie na univerzitě v Bari Giovanna Agrosìová a k bádání přizvala i Italskou kosmickou agenturu.
Kanadští badatelé odhalili při zkoumání meteoritu dva neznámé minerály
„Mikrometeorit FB-A1 představuje třetí nezávislý objev přirozeně se vyskytující intermetalické slitiny Al-Cu-Fe-(Si) v mimozemských tělesech a po meteoritu Chatyrka druhý případ mimozemského materiálu obsahujícího přírodní kvazikrystal,“ píšou vědci.
- Al: hliník
- Cu: měď
- Fe: železo
- Si: křemík
Článek doprovodili snímkem meteoritu pod mikroskopem. Meteorit je teď uložen v muzeu přírodních věd na univerzitě v Bari, píše ANSA.
Nobelova cena pro izraelského badatele
Objev tzv. kvazikrystalů v roce 1982 změnil pohled vědců na pevné látky. Svými pozorováními tehdy izraelský vědec Daniel Šechtman dokázal, že ač se některé krystaly sice vyznačují pravidelným uspořádáním, chybí v nich předpokládaná periodicita – tedy že se vzorce neopakují.
Za svůj objev dostal Šechtman v roce 2011 Nobelovu cenu za chemii.
„Kvazikrystaly jsou materiály, ve kterých jsou atomy uspořádány jako v mozaice, v pravidelných vzorech, ale které se nikdy neopakují stejným způsobem - na rozdíl od toho, co se děje v běžných krystalech,“ upřesnil v souvislosti s nynějším nálezem podle webu Italy 24 Press News Luca Bindi, profesor mineralogie na univerzitě ve Florencii.