Článek
„Aby se náklad dostal na oběžnou dráhu, musela by nosná raketa dosáhnout rychlosti nad 7600 metrů za sekundu, my jsme se dostali na 7350 m/s,“ řekl mluvčí.
Írán vyslal do vesmíru nosnou raketu Símorgh s družicí a třemi přístroji určenými k výzkumu vesmíru ve čtvrtek.
Írán ohlásil start rakety, která měla vynést do vesmíru tři vědecké přístroje
Nedlouho po startu informoval na svém Twitteru specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře, že stroj dosáhl výšky 470 km a rychlosti 7,35 km/s. Dodal, že není jisté, zda šlo o nepodařený let na oběžnou dráhu, či plánovaný suborbitální let. „Není tak jisté, zda jej zařadit mezi poslední letošní kosmický start, byť neúspěšný,“ poznamenal.
Nosná raketa Simorgh startovala dnes v 04:30 SEČ z kosmodromu Semnan a opravdu se jednalo o neúspěšný pokus o vynesení tří družic na oběžnou dráhu. pic.twitter.com/Y2L63Nd5zu
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) December 30, 2021
Ještě během čtvrtka však Václavík napsal, že se opravdu jednalo o neúspěšný pokus o vynesení tří družic na oběžnou dráhu. Íránští představitelé to pak tedy oficiálně potvrdili den poté.
Jednání o íránském jaderném programu
Ve Vídni v těchto dnech pokračují jednání o dohodě o íránském jaderném programu. Část zemí, které jsou ochotny tuto dohodu zachovat při životě, požaduje její rozšíření i na raketový program, s čímž Írán zásadně nesouhlasí.
Británie a Izrael chtějí zabránit Íránu v získání jaderných zbraní
Francouzské ministerstvo zahraničí konstatovalo, že čtvrteční start íránské rakety byl v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. „Tyto aktivity jsou o to více politováníhodné, že přicházejí v době, kdy jsme v jaderných jednáních ve Vídni dosáhli pokroku,“ uvedlo francouzské ministerstvo.
Teherán ovšem popírá, že by jeho program vesmírných raket byl zástěrkou pro vývoj balistických raket nebo že by porušoval některou z rezolucí OSN.