Článek
V prostorách CIIRC v pražských Dejvicích postupně vzniká pracoviště, které poskytuje infrastrukturu pro malé a střední podniky. V současnosti má institut 175 výzkumníků, do roku 2020 jich má být 350.
Lidé a roboti si budou rozdělovat práci
„Chceme propojovat excelentní výzkum s užitečnými výsledky pro průmyslovou praxi,” uvedl ředitel CIIRC Vladimír Mařík. Zmínil také, že institut spojuje strojařinu, elektroniku, informatiku, teorii materiálů a další disciplíny tak, aby byly využitelné v praxi. Má sloužit pro rozvoj Průmyslu 4.0.
„Čtvrtá průmyslová revoluce povede k tomu, že si lidé a roboti budou rozdělovat práci tak, aby prokázali mnohem větší efektivitu,” okomentoval to Mařík.
Možnost pro všechny studenty
Zavedení vzdělávacího programu SAP University Alliances posílí propojení výzkumu s praxí a připraví studenty na budoucí práci ve firmách, které systémy SAP využívají. Absolventi tak získají na trhu práce velkou výhodu.
Systémy SAP se používají v podnicích například na řízení nákupů, výroby či plánování.
Existují rovněž speciální portfolia SAP, například SAP Leonardo pro internet věcí. I k němu budou mít studenti a lektoři CIIRC přístup.
„Všichni studenti ČVUT se tady budou moci učit se SAP pracovat,” řekl Mařík. První studenty pracující se SAP vede Petr Kadera z ČVUT. Učí je využívat systém SAP HANA, který umožňuje rychlé zpracování dat a předvídání možných problémů.
Internet věcí znamená propojení vestavěných zařízení s internetem – díky tomu lze přes internet obsluhovat nástroje jako chytré budovy. |
SAP University Alliances je globální vzdělávací program, do kterého je zapojeno přes 3200 škol a dalších institucí z více než 110 zemí. K programu se letos v Česku připojila i Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, konkrétně její Fakulta sociálně ekonomická.
Systémy SAP vyvíjí stejnojmenná německá firma, která vznikla v roce 1972. Zkratka SAP pochází z německého Systeme, Anwendungen, Produkte, tedy Systémy, aplikace, produkty. SAP Česká republika funguje od roku 1992.
Průmysl 4.0
Označení změn na trhu práce vycházející z postupné digitalizace a automatizace výroby.
Počítá s internetem služeb a věcí i s digitální ekonomikou.
Pracovní místa, která mohou zastávat stroje, by měla být zrušena, což povede k tlaku na pracovní trh, který bude vyžadovat vyšší kvalifikaci.
ČVUT, nejstarší technická univerzita ve střední Evropě, si zároveň ve středu 25. října zvolila nového rektora. [celá zpráva]