Článek
„Snažili jsme se navázat komunikaci s modulem Vikrám a vozítkem Pragján, abychom se přesvědčili o tom, v jakém jsou stavu. Nezachytili jsme ale dosud žádný signál,“ uvedla ISRO v pátek 22. září a dodala, že snahy o navázání spojení budou pokračovat.
Chandrayaan-3 Mission:
— ISRO (@isro) September 22, 2023
Efforts have been made to establish communication with the Vikram lander and Pragyan rover to ascertain their wake-up condition.
As of now, no signals have been received from them.
Efforts to establish contact will continue.
Indické misi Čandraján-3 se 23. srpna jako první na světě podařilo s modulem Vikrám přistát poblíž neprobádaného jižního pólu Měsíce.
Robotické vozítko Pragján se poté téměř dva týdny pohybovalo po měsíčním povrchu a provádělo vědecké experimenty. Indický rover ujel po povrchu Měsíce více než 100 metrů. V sobotu 2. září byly vypnuty oba vědecké přístroje a vozítko bylo uvedeno do spánkového režimu. Indové pak 4. září potvrdili, že došlo také k hibernaci přistávacího modulu Vikrám.
Indický měsíční modul si „poskočil“ a spolu s vozítkem se uložil ke spánku
Elektronika není navržena na přežití extrémních teplot
Indická vesmírná agentura tehdy uvedla, že vozítko dokončilo své úkoly a shromážděná data odeslalo na Zemi. Zda budou aparáty schopny s příchodem nového měsíčního dne, který odpovídá zhruba 14 pozemským dnům, činnost obnovit, nebylo jasné.
„Baterie je nyní plně nabitá. Solární panel je otočen tak, aby na něj dopadlo světlo při příštím východu slunce, který se očekává 22. září. Doufáme, že se (rover) úspěšně probudí a bude pokračovat ve svých úkolech,“ napsala tehdy ISRO.
List Indian Express nicméně podotkl, že elektronika vozítka není navržena tak, aby vydržela extrémně nízké teploty. Ty mohou během lunární noci klesat až k minus 170 stupňům Celsia.
Síra, vápník, kyslík, železo. Indické vozítko odhaluje prvky na povrchu Měsíce
ISRO už dříve oznámila, že vozítko Pragján potvrdilo přítomnost síry a několika dalších chemických prvků v blízkosti lunárního jižního pólu.
S přistáním v málo prozkoumané oblasti u jižního pólu Měsíce chtělo letos Indii předstihnout Rusko. Jeho modul Luna-25 se ale vymkl kontrole a narazil do měsíčního povrchu.