Hlavní obsah

Indie vypustila svoji první misi, při které se v kosmu spojí dvě družice

3:30
3:30

Poslechněte si tento článek

Dillí

Indická organizace pro kosmický výzkum (ISRO) vypustila tento týden raketu indické výroby se dvěma malými kosmickými plavidly, aby poprvé ve vesmíru vyzkoušela jejich propojení. Chce se tak stát čtvrtou zemí po Rusku, USA a Číně, které se tento pokročilý technologický výkon podaří.

Indie vypustila první misi, při které se ve vesmíru spojí dvě družiceVideo: Reuters

Článek

Mise je považována za zásadní pro vesmírné projekty země, včetně servisu družic a provozu budoucí indické vesmírné stanice.

Nosná raketa PSLV se dvěma družicemi, z nichž každá váží 220 kilogramů, odstartovala z hlavního indického Vesmírného střediska Satíše Dhavana (kosmodrom Šríharíkota) v pondělí v 17:30 SEČ, napsal server SpaceNews. Po přibližně 15 minutách vedoucí mise označil vypuštění za úspěšné poté, co raketa dosáhla výšky kolem 470 kilometrů.

Satelity se měly od rakety oddělit devět minut po startu s třísekundovým rozestupem.

Z indického kosmodromu odstartoval systém družic pro dlouhodobé pozorování zatmění Slunce

Věda a školy

„To zajistí, že se od sebe družice vzdálí až na 20 kilometrů. To je nezbytné pro splnění jejich úkolu, kterým je ověření technologií setkání, přiblížení a zadokování dvou těles na oběžné dráze,“ vysvětlil na síti X specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a ČVUT v Praze.

Kosmická agentura ISRO misi nazvala SpaDeX neboli Space Docking Experiment podle hlavního cíle – propojení či zadokování obou satelitů.

Cílem mise je „vyvinout a předvést technologii potřebnou pro setkání, spojení a odpoutání dvou malých kosmických těles,“ uvedla ISRO. Podle ní je tato technologie zásadní pro plány Indie uskutečnit pilotovanou misi na Měsíc. Půjde o „přesné setkání“, při němž bude manévrováno družicemi, které se na oběžné dráze Země pohybují rychlostí 28 800 kilometrů za hodinu.

Indická mise předvede také přenos elektrické energie mezi kosmickými tělesy, což je schopnost důležitá pro robotiku ve vesmíru, řízení kombinovaných kosmických těles a operace užitečného zatížení po odpojení těles.

Indie představila čtveřici adeptů pro svůj první let do kosmu s posádkou. Výcvik měli v Rusku

Věda a školy

Každá družice nese užitečné zatížení, včetně zobrazovacího systému a zařízení pro monitorování radiace, které je určeno k měření elektronového a protonového záření ve vesmíru a poskytuje důležité údaje pro budoucí posádkové kosmické lety.

Testování dokovací technologie příští týden

Předseda ISRO Šrídhar Panikkar Sómnáth sdělil, že samotné testování dokovací technologie by se mohlo uskutečnit nejspíše 7. ledna.

Do keňské vesnice dopadla část vesmírné rakety

Svět

Podle Václavíka bude vzájemné přiblížení družic probíhat v několika krocích na vzdálenosti pět kilometrů, 1,5 km, 500 metrů, 225 m, 15 m a tři metry.

„Závěrem zkoušky bude opětovné rozpojení obou družic. Ty následně budou pracovat na oběžné dráze samostatně po dobu dvou let,“ popsal.

Rozpočet vesmírného programu nejlidnatější země světa je poměrně nízký. Program se však rychle přibližuje k milníkům světových kosmických velmocí. Například v srpnu 2023 se Indie stala po Rusku, Spojených státech a Číně teprve čtvrtou zemí, která s bezpilotním zařízením přistála na Měsíci.

Strhující záběry. Indové ukázali, jak jejich vozítko vyjelo na měsíční povrch

Věda a školy

Indie zatím nedokázala obnovit spojení se svým vozítkem na Měsíci

Věda a školy

Výběr článků

Načítám