Článek
Loni v říjnu Indie provedla klíčový test před chystaným vysláním lidské posádky do vesmíru. Zkušební let otestoval fungování záchranného systému pro posádku.
Pokud Indie uspěje, stane se po Sovětském svazu (Rusku), Spojených státech a Číně čtvrtou zemí světa, která pilotovanou misi do vesmíru vypraví.
The astronaut designates for #ISRO's first human spaceflight mission! 👨🚀 #Gaganyaan pic.twitter.com/joezG6BOxE
— ISRO Spaceflight (@ISROSpaceflight) February 27, 2024
Čtveřice pilotů - Prašánt Bálakrišnan Nájar, Adžit Krišnan, Angad Pratáp a Šubhánšu Šukla - byla představena ve středisku ISRO ve městě Tiruvanantapuram, které je metropolí jihoindického státu Kérala.
„Únikový systém zafungoval.“ Indie zvládla test pro vyslání lidské posádky do vesmíru
„Nejsou to jen jména čtyř lidí. Jsou to čtyři experti, kteří ponesou do vesmíru ambice 1,4 miliardy Indů. Gratuluji jim a přeji jim to nejlepší,“ prohlásil indický premiér Naréndra Módí.
Přípravy na misi Gaganján, jejíž rozpočet je 90 miliard rupií (zhruba 25 miliard korun), probíhají v několika centrech ISRO. Piloti byli vybráni na základě rozsáhlých fyzických a psychologických testů, poté se připravovali v Hvězdném městečku u Moskvy.
Video of the training underwent by #ISRO's four astronaut designates to prepare for the first crewed #Gaganyaan mission! 🔥 pic.twitter.com/LawPlyp0mh
— ISRO Spaceflight (@ISROSpaceflight) February 27, 2024
V tréninku nyní pokračují v Indii, věnují se mj. též posilování, plavání či józe.
Podle agentury Reuters není jasné, jestli budou na palubě mise všichni čtyři. Dřívější zprávy hovořily o tříčlenné posádce.
To ostatně potvrdil i tuzemský odborník na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a pražského ČVUT. „Tři se stanou členy posádky při prvním pilotovaném letu indické kosmické lodi Gaganján. Mohou se účastnit také mise na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS),“ napsal k tomu na síti X.
Indie oficiálně představila čtveřici svých astronautů (z řad vojenských pilotů). Tři se stanou členy posádky při prvním pilotovaném letu indické kosmické lodi Gaganján. Mohou se účastnit také mise na ISS
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) February 27, 2024
*Prashanth Balakrishnan Nair
*Angad Prathap
*Ajit Krishnan
*Shubanshu Shukla pic.twitter.com/X6bgtPr2qp
Úspěšné období indické kosmonautiky
Jak dále informoval zpravodajský server BBC News, Indové nyní zároveň ukázali humanoidní robotku jménem Vjómmitra, kterou se ISRO chystá vyslat do kosmu již letos.
Indická vesmírná observatoř dorazila na místo, odkud má pozorovat Slunce
Loňský rok byl pro indický vesmírný program velmi úspěšný. V srpnu se Indie stala první zemí světa, které se podařilo přistát v blízkosti neprobádaného jižního pólu Měsíce, a v září vypustila svou raketu s kosmickou observatoří ke studiu Slunce.
Do roku 2040 plánuje Indie pilotovanou misi na Měsíc.