Článek
Série fotografií zveřejněná na webu ISRO ukazuje krátery na povrchu, které jsou postupně lépe a lépe viditelné, jak se sonda přibližuje. Vesmírná agentura uvedla, že všechny kontroly ukazují, že se Čandraján-3 těší dobrému „zdraví“.
Indická sonda Čandraján 3 při sobotním navedení na oběžnou dráhu okolo Měsíce pořídila v okolí periselenia tyto záběry. Včera, podle plánu, okolo 19:30 SELČ provedla další manévr s cílem snížit svoji oběžnou dráhu z původních 164×18074 km na 170×4313 km. pic.twitter.com/fOyOiUfjek
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) August 7, 2023
Vstup na oběžnou dráhu kolem Měsíce oznámila ISRO v sobotu 5. srpna.
„Indická lunární sonda Čandraján-3 byla v sobotu okolo 15:45 SELČ navedena na oběžnou dráhu okolo Měsíce. Následovat bude několik motorických manévrů pro snížení oběžné dráhy na finální kruhovou dráhu s výškou 100 km,“ přiblížil v sobotu specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a Fakulty strojní ČVUT v Praze.
V neděli podle plánu kolem 19:30 SELČ provedla z měsíční orbity první manévr s cílem snížit svoji dráhu.
Indická sonda odstartovala, v srpnu má přistát na Měsíci
Pokud se přistávacímu modulu Vikrám s robotickým vozítkem Pragján podaří měkce dosednout na lunární povrch, stane se Indie po Spojených státech, Rusku (Sovětském svazu) a Číně teprve čtvrtou zemí, která to dokázala.
U jižního pólu Měsíce zatím nepřistál aparát žádné země, uvedl server zpravodajské stanice BBC.
„Doufám, že objevíme něco nového“
Sondu Čandraján-3 vynesla raketa LVM3 z indického kosmodromu 14. července. Sonda pak více než týden obíhala kolem Země, než byla vyslána směrem k oběžné dráze Měsíce. Nyní budou indičtí experti snižovat její rychlost, aby ji připravili na měkké přistání.
Chandrayaan-3 Mission:
— ISRO (@isro) August 5, 2023
“MOX, ISTRAC, this is Chandrayaan-3. I am feeling lunar gravity 🌖”
🙂
Chandrayaan-3 has been successfully inserted into the lunar orbit.
A retro-burning at the Perilune was commanded from the Mission Operations Complex (MOX), ISTRAC, Bengaluru.
The next… pic.twitter.com/6T5acwiEGb
Po přistání by mělo z modulu vyjet šestikolové vozítko a vydat se na pouť po skalách a kráterech Měsíce, aby na měsíčním povrchu shromažďovalo data a fotografie a odesílalo je k analýze zpátky na Zemi.
„Robotické vozítko je vybaveno pěti přístroji, které by se měly zaměřit na fyzikální vlastnosti povrchu Měsíce, atmosféru blízkou povrchu a tektonickou činnost s cílem zjistit, co se děje pod povrchem. Doufám, že objevíme něco nového,“ prohlásil šéf ISRO Šrídhar Panikkar Sómnáth.
Jde o třetí indickou misi k Měsíci, který je od Země vzdálen bezmála 400 tisíc kilometrů. V roce 2008 vyslala Indie družici Čandraján-1, která kroužila kolem Měsíce, ale o rok později byla prohlášena za ztracenou. V červenci 2019 Indie vyslala do kosmu sondu Čandraján-2, přistání modulu u jižního pólu naší přirozené družice se ale nezdařilo.