Článek
Podle nich lidé v průběhu evoluce nebyli vystaveni optickému působení přímých rovnoběžných linek, ty jsou však nyní k vidění prakticky všude – od radiátorů přes cihly až po zmíněné žaluzie. V mozku pak mohou koncentrovaně „linkové jevy“ aktivovat mozkové vlny gama, což je typ neuronových oscilací vyskytujících se těsně před epileptickým záchvatem.
„Měli by na to myslet především architekti,“ napsala v magazínu Dora Hermesová z lékařské fakulty v Utrechtu. Podle ní někdy i zcela zdraví jedinci mohou při pohledu na rovnoběžky pociťovat jistou nevolnost. Lidem trpícím tzv. fotosensitivní epilepsií pak hrozí i záchvat.
Vědcům se zatím význam vln gama nedaří objasnit, i když je známo, že se aktivují při některých meditativních stavech. Vznikají ale i při pohledu na silně kontrastní mřížoví, zatímco v případě méně organizovaných optických vjemů ustupují.
Zatím není jasné, zda jde o vedlejší produkt mozkové činnosti, anebo klíč k porozumění změněných stavů vědomí. Podle magazínu Current Biology je lidí trpících migrénami ve vyspělých západních zemích zhruba dvacetkrát víc než pacientů s epilepsií.