Článek
Činnost již stárnoucího dalekohledu byla po anomálii počítače pozastavena na měsíc, připomněla agentura Reuters. Aparát už ale zase pracuje.
Supervýkonný australský teleskop vytvořil rekord: objevil milion nových galaxií
Na prvním záběru – na úvodním videu i níže na Twitteru vlevo – můžeme pozorovat dvojici interagujících galaxií (objekt označený jako ARP-MADORE2115-273). Tento „intergalaktický tanec“ se nachází 297 milionů světelných let od nás, připomíná portál Space.com.
Na druhém obrázku – vpravo – pak vidíme samostatnou galaxii (ARP-MADORE0002-503). Jde o tzv. spirální galaxii vzdálenou asi 490 milionů světelných let.
These early snapshots of the bizarre galaxies ARP-MADORE2115-273 (left) and ARP-MADORE0002-503 (right) demonstrate the return of @Hubble_Space to full science operations.
— HUBBLE (@HUBBLE_space) July 20, 2021
🔗https://t.co/aw6ha9qoHV
Credit: @NASA / @ESA @stsci, Julianne Dalcanton ( @UW ), Alyssa Pagan (STScI) pic.twitter.com/Byn64wo15j
„Hubbleův vesmírný dalekohled je ikona. A to nejen mezi astronomy, ale i pro laiky a milovníky vesmíru. Jeho snímky patří k těm nejkrásnějším, jaké byly kdy pořízeny, a my astronomové je rádi ukazujeme při svých přednáškách. Druhou stránkou je vědecký přínos tohoto dalekohledu. Poslední snímky galaxií jsou důkazem přínosu dalekohledu pro poznání vesmíru. Vesmír není příliš klidné místo a setkáváme se v něm např. s interakcí mezi galaxiemi. Podobně se k naší galaxii Mléčné dráze blíží galaxie M 31 v Andromedě a po nějakých dvou miliardách let se na ni budeme dívat zblízka,“ okomentoval pro Novinky Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.
31 let na orbitě
Hubble byl vypuštěn do kosmu v roce 1990 a stal se klíčovým nástrojem při průzkumu vesmíru ze své oběžné dráhy 563 kilometrů nad zemským povrchem.
Hubbleův teleskop zachytil mimořádně čistý obrázek léta na Saturnu
Loni HST oslavil 30 let ve vesmíru. Během té doby jeho snímky přispěly k řadě významných objevů – aparát umožnil studovat černé díry i vzdálené galaxie, rovněž pozorovat planety mimo Sluneční soustavu či procesy hvězdotvorby, stejně tak objevit dříve neznámé měsíce kolem trpasličí planety Pluto.
To vskutku nejsou špatné výsledky pro vesmírný dalekohled, který byl podle CNN navržen tak, aby podle předpokladů fungoval 15 let. Úřad NASA jej provozuje ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA).
NASA kvůli koronaviru odloží start teleskopu Jamese Webba
„Hubbleovu vesmírnému dalekohledu přejme hodně dalších úspěchů. A to i když se blíží doba, a už ji počítáme na měsíce, kdy se do vesmíru vydá ještě výkonnější kosmický dalekohled – James Webb Space Telescope (JWST),“ doplnil Suchan.