Hlavní obsah

Hroši dokážou rozpoznat troubení svých přátel, tvrdí studie

Hroši jsou hlučná zvířata, jejichž volání se šíří na velké vzdálenosti přes jezera i řeky. Přesná funkce hlasitého troubení, které vydávají, však byla záhadou. Vědci, kteří studují hrochy v přírodní rezervaci v Africe a zvuky, jaké tito sudokopytníci vydávají, nyní prohlásili, že charakteristické troubení těmto savcům umožňuje rozeznat přítele od nepřítele.

BEZ KOMENTÁŘE: Hroši se dokážou navzájem rozeznat po hlaseVideo: Professor Nicolas Mathevon, University of Lyon Saint Etienne, AP

Článek

Tým badatele Nicolase Mathevona z Univerzity Jeana Monneta ve francouzském městě Saint-Etienne dospěl k závěru, že zvířata tedy pravděpodobně dokážou rozpoznat konkrétní jednotlivce podle jejich „hlasů“.

Mathevon studoval zvuky, které vydávají zvířata po celém světě, od tuleňů leopardích až po hyeny. Podle něj mají konkrétně hroši široký hlasový repertoár, který zahrnuje vrčení, pištění či „sípavé troubení“, ale o jejich sociální komunikaci se toho ví jen velmi málo.

Před rybářskými sítěmi mohou kytovce ochránit plastové korálky, tvrdí biologové

Věda a školy

„V jejich volání je informace o identitě jedince – mají tedy ‚hlasy' a jsou schopni se podle nich navzájem rozpoznat,“ řekl Mathevon podle zpravodajské stanice BBC.

„Tato rozpoznávací schopnost podporuje sociální vztahy mezi jedinci,“ dodal vědec, jehož studii publikoval odborný časopis Current Biology.

Francouzští výzkumníci nahráli zvuky hrochů žijících v rezervaci Maputo v Mosambiku, aby zjistili více o jejich komunikaci. Sípavé troubení je nejčastějším a nejhlasitějším voláním hrochů, které se podle studie rozléhá až do vzdálenosti jednoho kilometru.

Agresivnější reakce na neznámé zvuky

Biologové zaznamenávali hroší troubení a pak ho vysílali z břehů jezer, aby zjistili, jak na ně reagují ostatní jedinci.

Podle agentury AP zjistili, že hroši dokážou podle hlasu rozeznat své přátele, sousedy i cizí jedince. Kromě toho, že zvířata dokážou rozeznat přítele od nepřítele (nebo alespoň neznámého hrocha), mohou podle vědců pravděpodobně rozlišovat i mezi jednotlivci – i když si tím nemohou být zcela jisti.

Samice ohrožených kondorů se mohou rozmnožovat bez oplodnění samcem, zjistili ornitologové

Věda a školy

A přestože se zdálo, že se tito tlustokožci pouze povalují ve vodě, zjevně věnovali pozornost svému okolí a na vysílání okamžitě reagovali. Na neznámé hrochy (tj. zvuky) zvířata reagovala agresivněji – rychlejším, hlasitějším a častějším troubením, často doprovázeným teritoriálními projevy, jako je stříkání trusu.

Mathevon poznamenal, že je důležité dozvědět se více o chování hrochů, aby se předešlo konfliktům mezi lidmi a zvířaty. Tyto poznatky by podle něj mohly pomoci i při ochraně přírody, protože volně žijící hroši jsou někdy přemísťováni z jedné lokality do druhé, aby se zachovala zdravá místní populace.

Výzkum také může inspirovat ochránce přírody k pořizování nahrávek, aby si místní hroši zvykli na hlas nových hrochů ještě před jejich příchodem.

Ženy napadl na zvířecí farmě hroch, pomstily se po svém

Koktejl

Hroši ve volné přírodě zatím nejsou klasifikovaní jako ohrožený druh, avšak jejich počet rychle klesá. Tito savci mají časté konflikty s lidmi a způsobují stovky lidských úmrtí ročně.

Související články

Výběr článků

Načítám