Článek
„Naším cílem je umět rychle a efektivně najít na velké ploše stromy ohrožené tzv. dusíkatým stresem, tedy přebytkem nebo nedostatkem dusíku, který by jim zabránil ve správném růstu a vývoji plodů,“ vysvětlil Jan Šlégr z UHK, který výzkum financovaný Technologickou agenturou ČR vede.
Vědci k tomu využijí obrazy nasnímané různými druhy kamer: multispektrálními i monospektrálními, případně fotodiodami, které se umístí na drony.
Monitorovat výnos a vývoj plodů
„Listy stromů budeme laserovými paprsky ‚ostřelovat‘ a na základě vlnové délky zachycené kamerou se vytvoří obraz k další analýze,“ pokračoval Šlégr.
Nový dron od DJI přiletí v červnu
Sesbírané obrazy se poté podrobí dalšímu zkoumání, přičemž biologové mají vyvinout algoritmy, které v závislosti na typu kamery vyhodnotí stav rostliny. Ze získaných dat pak bude možné monitorovat výnos a vývoj plodů, případně zda má rostlina dostatek vody.
První pokusy na jahodách
Vědci musejí podle hradecké školy navrhnout i nové způsoby, jak umístit na drony lasery a kamery.
„V současnosti pracujeme na prvních prototypech. V úplných začátcích experimentu se ale budeme držet doslova při zemi – než otestujeme pomocí dronů jabloně, vyzkoušíme kamery nejprve na jahodnících,“ uzavřel Šlégr.
Odborníci z Přírodovědecké fakulty UHK na projektu pracují spolu s Výzkumným a šlechtitelským ústavem ovocnářským v Holovousech.