Článek
Studentská firma z OA, SOŠ a JŠ Hradec Králové, která si říká Cap-it, na trh uvedla inovativní produkt, tzv. scrunchie gumičku, která může být v případě potřeby použita jako ochranné víčko skleničky. Podle slov ředitele Cap-it Alberta Lepina je k tomu inspirovala zkušenost jejich kamarádky. Té někdo neznámý hodil v klubu do drinku drogu.
„Průzkum mezi vrstevníky nám ukázal, že se s tím setkala třetina dotázaných. Proto jsme našli řešení v podobě scrunchie gumičky, která v sobě ukrývá ochranný povlak na hrdlo skleničky. Díky němu z ní pak můžete pít bez obav z nechtěné intoxikace. Gumičky šijeme ručně z odřezků látek a do budoucna chceme výrobu posouvat na vyšší úroveň. Naším cílem je lidi informovat o této problematice, popřípadě nabídnout prevenci, aby k tomu docházelo co nejméně,“ vysvětluje Lepin.
Mottem studentské firmy je „Nebojte se napít!“. Podle jejich průzkumu měla s intoxikací nápoje zkušenost třetina dotázaných vrstevníků.
Vysoké školy by zavedení průmyslových doktorátů uvítaly
Společenský přesah i průprava do budoucna
Samotné soutěži, kterou Cap-it vyhráli, předchází specializovaná výuka organizována neziskovou organizací JA Czech. Jedná se o vzdělávací program, který motivuje studenty k vlastnímu podnikání. V jeho rámci si žáci pod vedením odborného pedagoga vyzkouší, jak funguje reálné podnikání - od nápadu po prodej produktu.
- Národní finále soutěže JA – Studentská firma se konalo 11. května v Americkém centru v Praze. O titul bojovalo 10 středoškolských týmů, kteří letos v rámci výukového programu založili vlastní podnikání. Ve školním roce 2022/2023 takto vzniklo na středních školách po celé ČR rekordních 288 studentských firem.
Celý svůj byznysový plán museli studenti představit anglicky a dostatečně přesvědčivě. Umění prezentace bylo totiž pro porotu soutěže jedním z významných hodnoticích kritérií. Angličtina se bude hodit v Turecku, kde bude vítězný tým Cap-it 11. až 14. července reprezentovat Česko ve 34. evropském finále soutěže Gen-E 2023. Tam se probojovali přes konkurenci dalších devíti českých studentských firem.
Studenti navrhli nový typ přístřešku na železniční zastávky. Železnice je hodlá skutečně používat
Kromě toho, že má projekt důležitý společenský přesah a upozorní na nebezpečnou problematiku, pomůže studentům také s budoucím kariérním vývojem.
„Studenti si díky němu ujasní, zda chtějí po škole spíš podnikat, nebo být zaměstnancem, naučí se prezentovat sami sebe, komunikovat mezi sebou, nést zodpovědnost za svá rozhodnutí a pracovat v týmu,“ popsal Zdeněk Pospíšil, učitel vítězného týmu.