Článek
„Cílem akce je představit široké veřejnosti zajímavého zástupce hmyzu a přispět tak k jeho poznání a ochraně,“ uvedla společnost v tiskové zprávě, kterou Novinkám tento týden zaslali zástupci Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Tesařík pižmový je charakteristický svou vůní a zeleným zbarvením. Vyskytuje se hlavně v okolí řek na hlavatých vrbách, které se v minulosti používaly jako palivové dříví nebo proutí na košíky. Potřeba hlavatých vrb ale už není tak vysoká jako v minulosti a stromy tak z krajin mizí.
Na ústupu jsou proto také tesaříci, na což se ČSE snažila poukázat. Brouk se v Česku stále vyskytuje, podle entomologů však „z krajiny pomalu, ale jistě mizí“.
Hmyz vymírá nebývalou rychlostí
Veřejnost se může zapojit do mapování
Veřejnost se může zapojit do mapování tesaříka pižmového prostřednictvím webové aplikace iNaturalist, nálezy s fotodokumentací je možné odevzdat i Agentuře ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) prostřednictvím aplikace BioLog, případně e-mailem na sekretariát entomologické společnosti: entospol@gmail.com.
Hmyzího zástupce vyhlašuje společnost od roku 2021. Poprvé zvítězil motýl jasoň dymnivkový, druh v ohrožení, který na většině míst v Česku vymřel. K vidění je motýl už jen na některých místech na Moravě, např. v chráněné krajinné oblasti Pálava nebo v národním parku Podyjí.
Motýl s červenými oky na křídlech. Ochranáři pomáhají vzácným jasoňům na svět
Loni získal titul cvrček polní, který se v posledních letech naopak rozšířil z teplých oblastí, jež jsou pro něj typické, a obývá už i chladnější místa s vyšší nadmořskou výškou.