Hlavní obsah

Hluboký hlas je vnímán jako symbol vůdcovství

Když nastupovala do úřadu britské premiérky Margaret Thatcherová, její poradci tehdy trvali na změně posazení hlasu a trénovali celkově její mluvu. Dobře věděli, proč tak činí. Nic totiž nepůsobí silněji než kvalitní mluva a hluboký hlas.

Foto: Profimedia.cz

Někdejší britská ministerská předsedkyně Margaret Thatcherová.

Článek

Jako lidé podvědomě a automaticky považujeme jedince s hlubokým a silným hlasem za vůdce.

Hluboký hlas působí věrohodněji

Vědci z Kanady upravili nahrávky amerických prezidentů tak, že prvním mužům USA měnili výšku hlasu. Pak testovali výsledné záznamy u pokusných osob, které měly posuzovat atraktivitu, vůdcovský potenciál, upřímnost, inteligenci a dominanci hovořícího muže. Testované osoby označovaly nahrávku s hlubokým hlasem jako tu věrohodnější, atraktivnější a vhodnější pro vůdce, jehož by volily.

Dobrý vůdce byl předpokladem přežití

„Nízko posazený hlas je vnímán jako dominantní a jako symbol dobrého vůdcovství. Hluboký hlas vyhledáváme u mužů jako klíčovou vlastnost naznačující, že je dominantní a že tudíž bude dobrým vůdcem. Při vývoji lidské společnosti bylo pro naše předky velmi důležité, aby měli dobrého vůdce, ovlivňovalo to jejich přežití a možnost množit se,“ tvrdí doktorka Cara Tigueová z McMaster University.

Muže s hlubokým hlasem také preferují ženy v době ovulace. Hluboký hlas je symbolem mužnosti a tedy i symbolem síly a dobrých genů pro potomky.

Související témata:

Výběr článků

Načítám