Článek
Stěžejní bod mise SpaDeX (Space Docking Experiment), tedy propojení dvou satelitů na oběžné dráze, se uskutečnil ve čtvrtek okolo 4:30 SEČ, informovala s odkazem na ISRO agentura Reuters.
𝗦𝗽𝗮𝗗𝗲𝗫 𝗠𝗶𝘀𝘀𝗶𝗼𝗻 𝗨𝗽𝗱𝗮𝘁𝗲:
— ISRO InSight (@ISROSight) January 16, 2025
Following the docking, ISRO has successfully managed both satellites as a combined unit.
In the upcoming days, ISRO will proceed with undocking and power transfer evaluations.#SPADEX #ISRO pic.twitter.com/tMmCcF5opG
Obě družice, z nichž každá váží 220 kilogramů, podnikly několik manévrů, až své dráhy přiblížily na 15 metrů, následně na vzdálenost pouhých tří metrů, přičemž nakonec se zdárně – a podle indických odborníků hladce – spojily.
Jde o „přesné setkání“, při němž je manévrováno družicemi, které se na oběžné dráze Země pohybují rychlostí 28 800 km/h.
Indie vypustila svoji první misi, při které se v kosmu spojí dvě družice
Zkontrolování dvou družic jako nyní jednoho objektu bylo podle techniků úspěšné. V následujících dnech mají přijít na řadu ověřování opětovného odpojení a také přenosu energie, jak dále sdělila indická kosmická agentura na síti X.
India docked its name in space history! 🌄
— ISRO InSight (@ISROSight) January 16, 2025
Good Morning India 🇮🇳!
ISRO’s SpaDeX mission accomplishes historic docking success. Proud to witness this moment! 🛰️🛰️✨ #ISRO #SpaDeX #ProudIndia pic.twitter.com/aVWCY7XRdN
Testování dokovací technologie se mělo podle původních plánů uskutečnit už 7. ledna, ISRO si ale nechala více času.
Indická nosná raketa PSLV se dvěma družicemi, z nichž každá váží 220 kilogramů, odstartovala z hlavního indického Vesmírného střediska Satíše Dhavana (kosmodrom Šríharíkota) 30. prosince. Po zhruba 15 minutách vedoucí mise označil vypuštění za úspěšné poté, co raketa dosáhla výšky kolem 470 kilometrů.
Satelity se měly od rakety oddělit devět minut po startu s třísekundovým rozestupem. To zajistilo, že se od sebe mohly vzdálit až na 20 kilometrů.
Obě družice mají samostatně pracovat na oběžné dráze
Cílem mise je „vyvinout a předvést technologii potřebnou pro setkání, spojení a odpoutání dvou malých kosmických těles“, uvedla tehdy ISRO. Podle ní je tato technologie zásadní pro plány Indie uskutečnit pilotovanou misi na Měsíc.
Každá družice nese užitečné zatížení, včetně zobrazovacího systému a zařízení pro monitorování radiace, které je určeno k měření elektronového a protonového záření ve vesmíru a poskytuje důležité údaje pro budoucí posádkové kosmické lety.
Po rozpojení pak mají obě tělesa samostatně pracovat na orbitě po dobu dvou let.