Hlavní obsah

Historický okamžik: Indové spojili ve vesmíru své dvě družice

2:52
2:52

Poslechněte si tento článek

Dillí

Indická organizace pro kosmický výzkum (ISRO) oznámila úspěšné provedení mise, při níž se v kosmu spojily dvě družice. Indie se tak po Rusku, USA a Číně stala teprve čtvrtou zemí na světě, která takového technologického milníku dosáhla.

Indická nosná raketa PSLV se dvěma družicemi odstartovala 30. prosinceVideo: Reuters

Článek

Stěžejní bod mise SpaDeX (Space Docking Experiment), tedy propojení dvou satelitů na oběžné dráze, se uskutečnil ve čtvrtek okolo 4:30 SEČ, informovala s odkazem na ISRO agentura Reuters.

Obě družice, z nichž každá váží 220 kilogramů, podnikly několik manévrů, až své dráhy přiblížily na 15 metrů, následně na vzdálenost pouhých tří metrů, přičemž nakonec se zdárně – a podle indických odborníků hladce – spojily.

Jde o „přesné setkání“, při němž je manévrováno družicemi, které se na oběžné dráze Země pohybují rychlostí 28 800 km/h.

Indie vypustila svoji první misi, při které se v kosmu spojí dvě družice

Věda a školy

Zkontrolování dvou družic jako nyní jednoho objektu bylo podle techniků úspěšné. V následujících dnech mají přijít na řadu ověřování opětovného odpojení a také přenosu energie, jak dále sdělila indická kosmická agentura na síti X.

Testování dokovací technologie se mělo podle původních plánů uskutečnit už 7. ledna, ISRO si ale nechala více času.

Indická nosná raketa PSLV se dvěma družicemi, z nichž každá váží 220 kilogramů, odstartovala z hlavního indického Vesmírného střediska Satíše Dhavana (kosmodrom Šríharíkota) 30. prosince. Po zhruba 15 minutách vedoucí mise označil vypuštění za úspěšné poté, co raketa dosáhla výšky kolem 470 kilometrů.

Satelity se měly od rakety oddělit devět minut po startu s třísekundovým rozestupem. To zajistilo, že se od sebe mohly vzdálit až na 20 kilometrů.

Obě družice mají samostatně pracovat na oběžné dráze

Cílem mise je „vyvinout a předvést technologii potřebnou pro setkání, spojení a odpoutání dvou malých kosmických těles“, uvedla tehdy ISRO. Podle ní je tato technologie zásadní pro plány Indie uskutečnit pilotovanou misi na Měsíc.

Každá družice nese užitečné zatížení, včetně zobrazovacího systému a zařízení pro monitorování radiace, které je určeno k měření elektronového a protonového záření ve vesmíru a poskytuje důležité údaje pro budoucí posádkové kosmické lety.

Po rozpojení pak mají obě tělesa samostatně pracovat na orbitě po dobu dvou let.

Indie představila čtveřici adeptů pro svůj první let do kosmu s posádkou. Výcvik měli v Rusku

Věda a školy

Z indického kosmodromu odstartoval systém družic pro dlouhodobé pozorování zatmění Slunce

Věda a školy

Výběr článků

Načítám