Článek
Prototyp brýlí je v podstatě hotov. Jde o technologii známou z videoher, například z chytání pokémonů. Výzkumníci ji jen přizpůsobili pro potřeby hasičů a jsou schopni je provést i složitými komplexy.
Hasič vidí dvě reality: tu skutečnou, tedy prostor, v němž zasahuje, a také tzv. rozšířenou, kdy mu brýle zobrazují počítačový plán budovy s doplňujícími informacemi a šipkami k orientaci.
Tesla Bot vypadá jako člověk, používá technologie z autonomních vozů
„Ideální by bylo, aby hasič již při vystupování z vozu na místě neštěstí měl v helmě nahrán celý protipožární plán budovy. Současný software již umí z těch papírových plánů vytvořit 3D počítačové modely. Přímo na místě rozhoduje o postupu hasič, naše brýle mohou být jeho pomocníkem,“ řekl Právu vývojář Kryštof Zeman s tím, že prototyp bude hotov do konce roku.
Průvodce i rádce
Unikátní projekt je společným dílem vědců z ústavu telekomunikací fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií brněnského Vysokého učení technického (VUT), vývojářů z firmy Gina Software, České asociace hasičských důstojníků a Technologické agentury ČR.
Už žádná anonymita. Policie otestuje dron, který dohlédne na davy
Jeho snahou je hasičům co nejvíce každý zákrok zjednodušit a zrychlit. Vychází z toho, že v zakouřeném prostoru se šlehajícími plameny, který je plný sutin, potřebuje hasič každou vteřinu.
„Celý systém musí být co nejsnadnější. K navigaci v budově s rozšířenou realitou proto používáme šipky z počítačových her,“ vysvětlil Zeman.
Rodinná porodnice nabízí i 3D model plodu
Vypátrat lidi v objektu by mohla pomoci detekce jejich mobilních telefonů a elektronických přístrojů. Při katastrofách na velkém prostoru by důležitá data pro hasiče mohl do rozšířené reality doplňovat velitel zásahu, který si prostor prohlédne z vrtulníku.