Článek
Rostoucí teploty způsobené klimatickou krizí způsobily, že do oceánů už odtekly biliony tun grónského ledu. Pokud by ledový příkrov roztál kompletně, hladina světových moří by stoupla o sedm metrů.
Hlavní příčinou je zřejmě skutečnost, že tání snižuje výšku ledového štítu a vystavuje ho tak vyšším teplotám panujícím v nižších nadmořských výškách, což způsobuje další tání.
Data každopádně ukazují, že destabilizace tohoto ledového štítu právě probíhá a mohla už překročit bod zlomu.
Led, který zvedne hladiny moří o 1–2 metry, už odtává
„Studie dále naznačuje, že v blízké budoucnosti dojde k podstatnému nárůstu tání,“ upozornil podle agentury Reuters její spoluautor Niklas Boers, který působí v německém Postupimském institutu pro výzkum dopadů změn klimatu.
Množství ledu, které by zvýšilo hladiny světových moří o jeden až dva metry, už je pravděpodobně odsouzeno k roztání, nicméně podle expertů by to mohlo trvat i staletí. Roztání kompletního ledového štítu by zabralo tisíc let.
Konkrétně dílčí, ale významný ledovec v Grónsku jménem Jakobshavn byl dlouhodobě jedním z nejrychleji se zmenšujících ledových útvarů na Zemi. Podle měření amerického vesmírného úřadu NASA se sice začal před pár lety zvětšovat, avšak nepochybně jen dočasně.
Podle poměrně nedávné studie totiž grónské ledovce obecně tají v současnosti sedmkrát rychleji než v 90. letech. Uvedl to na základě své studie tým vědců, kteří porovnávali satelitní snímky ledové pokrývky arktického ostrova za 26 let. Rozsah a rychlost tání je prý větší, než se očekávalo. Může tak i hrozit, že budou zatopeny oblasti, které obývají stamiliony lidí.