Článek
Podle místních zpráv došlo k rozpadu ledovce ve výšce asi 2650 metrů nad mořem, konkrétně v oblasti pokryté silnou vrstvou ledu, která se ale v posledních letech zmenšila.
V Itálii zabalili ledovec do plachty, aby neroztál
„Při výskytu takových jevů vždy pracuje určitá míra náhody,“ poznamenala meteoroložka Marianne Giroud Gaillardová v rozhovoru pro švýcarskou stanici Radio Television Suisse.
Možná nejteplejší rok v historii
„Naše data však zároveň říkají, že rok 2020 jako celek je zatím nejteplejším rokem v historii. Je to celkově mimořádně teplý rok, i když první velká vlna veder sem dorazila až na konci července. Máme více než dobrý důvod si myslet, že ledovce kvůli těmto vysokým teplotám doslova trpí,“ dodala Giroud Gaillardová.
Podle expertů rozpad ledovce Turtmann ukazuje vliv globálních změn klimatu. Koncem července se navíc rozlomil i poslední nedotčený kanadský šelfový ledovec, a to během pouhých dvou dnů. Ztratil tak podle agentury AP zhruba 40 procent své rozlohy.
Kanadský šelfový ledovec se rozpadl
V návaznosti na vyjádření švýcarské odbornice na počasí lze doplnit, že z nedávného šetření amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA) a Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) vyplynulo, že první polovina letošního roku je druhá nejteplejší za 141 let záznamů měření, které má NOAA k dispozici.
Průměrná letošní teplota v období od ledna do června je o 1,07 °C nad průměrem 20. století v daném období (13,5 stupně). A jen o 0,05 °C „chladnější“ než v roce 2016. Studie navíc samozřejmě ještě nezahrnovala červenec.
Letošní rok bude zřejmě rekordně teplý, hlásí NOAA
Skutečnost, že se rok 2020 pravděpodobně zařadí mezi pět nejteplejších roků v dějinách měření a že se skoro 50procentní jistotou se v historických tabulkách dostane na první místo, predikovali vědci z NOAA už v únoru.