Článek
Výraz mileniálové (nebo též generace Y) se vžil pro generaci narozenou zhruba mezi lety 1983 a 1995, zatímco pojem generace Z (Gen Z) označuje mladé lidi narozené mezi lety 1996 a 2009. Přesný přelom, který by ale mileniály a tzv. zetkaře odděloval, není a obě skupiny se tak i s dalšími generacemi prolínají.
Každoroční průzkum prováděný ve 44 zemích světa také potvrdil, že vysoké životní náklady výrazně brání mladým lidem v plánování budoucnosti.
Týká se to především nákladů na bydlení, které za největší aktuální problém označilo 35 procent Čechů z generace Z a 45 procent českých mileniálů. Téměř polovina zástupců obou skupin navíc věří, že pokud se v příštím roce stav ekonomiky nezlepší, bude pro ně skoro nemožné založit rodinu či pořídit si dům.
Studenty velké korporáty příliš nelákají, zajímá je kariéra i rodina
Neobávají se nezaměstnanosti
Oproti zbytku světa ale výrazně méně mladých Čechů žije od výplaty k výplatě. Zatímco aktuálně v České republice takto žije 37 procent zástupců Gen Z a 34 procent mileniálů, v globálním průměru se jedná o více než polovinu mladých.
Dobrou zprávou zůstává, že na rozdíl od svých vrstevníků v zahraničí se mladí Češi neobávají nezaměstnanosti.
Rostoucí cena životních nákladů, která se týká především bydlení, odpovědnost k životnímu prostředí a balanc mezi pracovním a osobním životem - to jsou témata, která nejvíce zajímají zástupce mladé generace působící na pracovním trhu.
Významná část z nich dále uvádí jako problém stres, který po většinu času cítí v souvislosti s velkou pracovní zátěží a s obavami o osobní finance či o blaho svých blízkých.