Článek
První snímky z výkonného teleskopu tvořícího hlavní část sondy ESA zveřejnila už loni v listopadu.
Nyní odhalené záběry jsou ale „vědecky využitelné“, řekl agentuře AFP astronom Jean-Charles Cuillandre z francouzského Komisariátu pro atomovou energii (CEA).
Co konkrétně teď ESA zveřejnila?
ESA zveřejnila první barevné snímky vesmíru z mise Euclid. Jsou mimořádně ostré
50 tisíc systémů na záběru kupy galaxií
Euclid nově pořídil např. snímek zdánlivě nekonečně se třpytící kupy galaxií Abell 2390, která se nachází přibližně 2,7 miliardy světelných let od Země. Je na něm na 50 tisíc systémů, které se sondě podařilo zachytit za pouhé tři hodiny pozorování, uvádí ESA.
Na dalším snímku je zachyceno místo, kde se rodí hvězdy. Do nitra mlhoviny Messier 78 Euclid nahlédl pomocí infračervené kamery, odhalil dosud skryté oblasti vzniku hvězd a detekoval až 300 tisíc objektů. Vědcům to podle ESA pomůže pochopit dynamiku vzniku hvězd.
2⃣ The star nursery Messier 78#ESAEuclid's image is the first shot of this vibrant nursery of star formation at this width and depth.
— ESA's Euclid mission (@ESA_Euclid) May 23, 2024
Euclid’s sensitive instruments can detect objects just a few times the mass of Jupiter, revealing more than 300 000 new objects in this field… pic.twitter.com/bWZikxw7lJ
Teleskop kromě toho zachytil spirální galaxii NGC 6744, skupinu galaxií v souhvězdí Mečouna a kupu galaxií Abell 2764 spolu s jasnou hvězdou, která leží v naší galaxii.
4⃣ Galaxy cluster Abell 2764
— ESA's Euclid mission (@ESA_Euclid) May 23, 2024
Hundreds of galaxies are orbiting within a halo of dark matter here.
Thanks to Euclid’s impressively wide field-of-view, we get a complete view of Abell 2764 and surroundings.
Besides studying the cluster and its outskirts, these Euclid… pic.twitter.com/XMqHUJowHs
The images released today accompany the mission’s first scientific data, also made public today, and 10 forthcoming science papers, made available tomorrow on arXiv, together with five key reference papers about the #ESAEuclid mission. pic.twitter.com/zGvLS5ArYC
— ESA's Euclid mission (@ESA_Euclid) May 23, 2024
Mise Euclid odstartovala loni 1. července. Její teleskop dokáže zachytit rozsáhlé výjevy v jediném snímku díky svému širokému záběru – na rozdíl od vesmírného dalekohledu Jamese Webba, který má zorné pole užší, ale dohlédne dále.
Na projektech Evropské kosmické agentury se podílejí desítky firem i vědců z Česka
Sonda pojmenovaná po řeckém matematikovi Euklidovi má za úkol sestavit trojrozměrnou mapu kosmu, která má zahrnovat dvě miliardy galaxií a bude odpovídat jedné třetině nebeské klenby.
Odborníci doufají, že díky této mapě odhalí stopy po temné hmotě a temné energii. Tyto dva jevy jsou pro kosmologii záhadou, odhaduje se však, že mají zásadní vliv na celý vesmír – bez nich vědci totiž nedokážou vysvětlit, jak vesmír funguje.