Článek
„Po 26 letech s touto nemocí jsem nevěřila, že jednoho dne tuto větu uslyším,“ citovala pacientku její lékařka. Nemocné ženě je kolem 60 let a přála si zůstat v anonymitě.
To, že se nakazila virem HIV, který způsobuje nemoc AIDS, se dozvěděla v roce 1999. Lékaři jí kostní dřeň transplantovali v roce 2020. Její dárce měl vzácnou genetickou mutaci delta 32 genu CCR5, která zabraňuje viru HIV pronikat do buněk.
„Tato mutace je extrémně vzácná, vyskytuje se jenom u jednoho procenta populace na světě. Je to ohromné štěstí najít dárce, který je kompatibilní s pacientkou a ještě je nositelem mutace delta 32,“ řekla na tiskové konferenci Sylvie Bregigeonová, která vede nemocniční jednotku pečující o pacienty s HIV v Marseille.
Nakažených pohlavními chorobami přibývá. Na rekord je zaděláno u HIV
„V důsledku remise přestala pacientka od října 2023 s antiretrovirovou léčbou. V současné době byly všechny markery, které máme k dispozici, negativní,“ uvedla také Bregigeonová.
Případ, kdy pacientovi s HIV ustoupí příznaky, je první ve Francii. Přesto nelze mluvit o úplném vyléčení, píše AFP.
Na světě existuje dalších sedm případů, kdy lidé s HIV byli v remisi poté, co jim lékaři transplantovali kostní dřeň - jeden pacient ve Švýcarsku, tři v Německu, jeden ve Spojených státech a poslední v Británii.
Nicméně nelze uvažovat o tom, že by transplantace kostní dřeně pomohla všem pacientům s HIV, zdůraznil Raynier Devillier, který vede oddělení transplantací kostní dřeně a hematologie v marseillské Institutu Paoli-Calmette. Tato operace je totiž extrémně zatěžující pro lidský organismus a nese s sebou četné komplikace, řekl agentuře AFP.