Hlavní obsah

FOTO: Silvestr a Nový rok v barvách polární záře. Český fotograf ji zachytil s půlnočním ohňostrojem

0:48
0:48

Poslechněte si tento článek

Silné erupce na Slunci mezi 29. a 30. prosincem přinesly nádhernou podívanou na obloze, která se nejprve projevila během silvestrovské noci. Jak popisuje Česká astronomická společnost, nejsilnější geomagnetická bouře nastala poté, co dorazila další vlna částic 1. ledna kolem 18:30 SEČ. Pozorování však na mnoha místech v republice komplikovala oblačnost, a tak mnozí o tento jev přišli. Českému astrofotografovi Petru Horálkovi se poštěstilo a během novoročních oslav vyfotil záři dokonce s ohňostrojem.

Foto: Petr Horálek

Astrofotografovi Petru Horálkovi se podařilo polární záři zachytit z území Slovenska i se silvestrovským ohňostrojem.

Článek

Polární záře

Polární záře je souhrnný název pro světelné úkazy nastávající ve vysoké atmosféře ve výškách nad 80 km, nejčastěji kolem 100 km, někdy ale dosahují až do výšky několika set kilometrů. Jsou výsledkem poruch v magnetosféře Země způsobených slunečním větrem. Výraznější polární záře vznikají v důsledku vyšší rychlosti slunečního větru z koronálních děr na Slunci a tzv. výronů koronální hmoty - ty způsobují geomagnetickou bouři, jejímž důsledkem pak vzniká polární záře.

Na Slunci se konkrétně tvoří vlivem nerovností v magnetickém poli skvrny. U nich vznikne jedna masivní protuberance (erupce). Mrak částic slunečního větru tvořený protony, elektrony a alfa částicemi letí vesmírem, a pokud se na cestě setká s magnetickým polem Země, tak jej pole většinu odrazí dál do vesmíru, ale část ho zachytí a stáčí po spirálách směrem k zemským magnetickým pólům. Tam sluneční vítr interaguje s atmosférou a vzniká polární záře. Jde o jeden z hlavních jevů vesmírného počasí.

Záře nad Českem

Běžně se vyskytuje v polárních oblastech (jižní záře - aurora australis, severní záře - aurora borealis), zatímco ve středních zeměpisných šířkách - tedy i u nás - a zejména v tropech jen výjimečně.

V ČR to podle odborníků bývá většinou v rozmezí dvou až tří let. V severských zemích jsou polární záře viditelné po celé obloze, ale v tuzemsku jsou nevysoko nad severním obzorem, takže si je nezkušený pozorovatel může splést se září nějakého vzdáleného města.

Polární záře, nebo jen červánky? Odborníci vysvětlují, co Češi na Nový rok viděli

Věda a školy

Výběr článků

Načítám