Článek
BIPM rozhodl v listopadu 2018 o nové definici kilogramu jako jednotky hmotnosti, kelvinu jako jednotky termodynamické teploty, ampéru jako jednotky elektrického proudu a molu, tedy jednotky látkového množství.
Kilogram „zhubl” o zrnko písku
Kilogram se na základě tohoto rozhodnutí nově odvozuje od pevné hodnoty Planckovy konstanty, a nikoli od měřidla kilogramu. Dlouhodobá měření totiž ukázala, že za více než sto let existence kilogramového válce ze slitiny platiny a iridia, uloženého v trezoru v Sèvres u Paříže, kterému se přezdívalo „Velký K”, se jeho hmotnost snížila o přibližně 50 mikrogramů. To odpovídá asi jednomu zrnku písku.
Vědci chtějí znovu definovat kilogram
Kilogram byl dosud poslední jednotkou definovanou podle hmotného předmětu. Například základní jednotka délky, metr, byla už před lety určena na základě rychlosti světla ve vakuu.
Běžného života se to nedotkne
Nová definice základních jednotek soustavy SI (Mezinárodního systému jednotek) vstoupila v platnost loni 20. května, na Světový den metrologie.
Vláda návrh zákona schválila před rokem, Sněmovna se k návrhu dostala teprve nyní. Novela měla podle vládních představ nabýt účinnosti už loňského 13. června, v případě přijetí nabude účinnosti dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Začala platit nová definice kilogramu. Na běžný život nemá mít vliv
„Nová definice kilogramu nebude mít na běžného člověka vliv, dopady bude mít jen ve vědeckých aplikacích a experimentech,” uvedl již předloni ředitel Českého metrologického institutu (ČMI) Pavel Klenovský.