Článek
Podíl pracovních pozic obsazovaných přes personální agentury je podle portálu nejvyšší v kategoriích výroba, pomocné práce, automobilový průmysl a strojírenství. Do kategorie výroby přitom zařazuje místa jako například operátor strojů nebo dělník, a to i v případě, že pracují pro firmu působící v neprůmyslovém odvětví.
"U těchto zaměstnanců je typické, že se při jejich výběru firmy zaměřují na některé standardizované pracovní požadavky a zároveň nábory pro tyto kategorie bývají často mnohočetné. Proto je pro firmy jednodušší obsadit pracovní pozici přes zprostředkovatelskou agenturu," uvedla ředitelka společnosti Profesia Ivana Molnárová.
Zájem o služby agentur mírně klesá
Poptávka po službách personálních agentur za poslední roky oproti létům před krizí mírně klesla. Za první půlrok 2011 využily ke hledání nových zaměstnanců firmy v Česku služeb některé z personálních agentur v 57 procentech inzerovaných nabídek práce, což je o dvě procenta méně než v předchozích letech.
"Důvodem tohoto poklesu může být propouštění, ke kterému mnohé firmy musely přistoupit před třemi lety kvůli sníženým ekonomickým výsledkům," uvedla Molnárová. „Při následném oživení na trhu už firmy k náboru zaměstnanců nepotřebovaly na pracovním trhu komplikovaně vybírat nezaučené zaměstnance, ale mohly z vlastních zdrojů sáhnout po zaměstnancích z minulosti,“ dodala.
Automobilový průmysl nabíral
Pokles se však netýká zdaleka všech oborů. Oproti situaci v prvním půlroce 2010 byla situace odlišná zejména v kategorii automobilový průmysl, technika a elektrotechnika, kde podíl nabídek inzerovaných přes zprostředkovatelskou personální agenturu meziročně rostl. V případě automobilového průmyslu to přitom bylo až o 23 procent.
Na opačném konci žebříčku jsou kategorie management kvality, zdravotnictví a sociální péče, cestovní ruch, gastro, hotelnictví, ve kterých meziročně podíl nabídek inzerovaných přes agentury klesl.