Článek
Problém nedostatku pracovníků se týká jak vrcholových pozic, tak oblasti středního managementu. V případě nabídek zaměstnání ve vyšším managementu zaznamenal profesní portál v loňském roce téměř tisícovku inzerátů, počet podaných životopisů v této oblasti ale nedosáhl ani osmi set kusů.
Větší nesnáz než nedostatek lidí je jejich kvalifikace
Ještě větší problémy zaměstnavatelé řeší v oblasti středního managementu. Zde počet životopisů odpovídá pouze zhruba 60 procentům nabídek práce.
Zásadní problém experti na vzdělávání manažerů vidí v nedostatku znalostí potřebných k řízení týmu
Odborníci se shodují na tom, že problém není nedostatek uchazečů o místo, ale jejich nedostatečná kvalifikace pro vedoucí pozici.
„I na manažerské pozice se nám zpravidla hlásí stovky uchazečů. Kombinaci schopností vést, umět svůj obor, myslet v číslech, rychle se učit a měnit ovšem mnoho kandidátů i na vysoké pozice nemá. I z tohoto důvodu vybereme z přihlášených uchazečů přibližně jenom dvě procenta těch nejlepších,“ řekla Iveta Volfová, HR ředitelka ze společnosti Alza.
Potíže v oblasti výroby
Zásadní problém pak experti na vzdělávání manažerů spatřují v nedostatku znalostí potřebných k řízení týmu.
„Vrcholový manažer musí být nejen profesionálem ve svém oboru, ale také odborníkem na mezilidské vztahy a vedení lidí. Zatímco odborné znalosti získali uchazeči o zaměstnání na vysokých školách, dovednosti nutné pro vedení týmu jim často chybí,“ shrnul Martin Novák, ředitel BIBS – vysoké školy.
Největší problémy s nedostatkem zaměstnanců řeší dle společnosti Profesia zaměstnavatelé z oblasti výroby. Počet nabídek zaměstnání v loňském roce zde byl dokonce čtyřikrát vyšší než počet podaných životopisů. Problematická je rovněž situace v logistice a dopravě nebo v oblasti obchodu.
Největší meziroční nárůst poptávky poté analytici portálu zaznamenali v oblasti bankovnictví. V roce 2016 se počet nabídek zaměstnání v tomto oboru zvýšil o více než polovinu, o 58 procent. Více než třetinový meziroční nárůst experti společnosti registrují u pozic z oblasti financí, ekonomiky a účetnictví.
Další vzdělávání
Cestou, jak efektivně skloubit odborné znalosti s dovednostmi, které manažer potřebuje při práci s podřízenými, je především vzdělávání. Některé firmy vsázejí kvůli nedostatku kvalitních externích uchazečů na interní vzdělávání. K dispozici jsou i dálkové studijní programy, které vzdělávají manažery například v oblasti strategického řízení.
„Studium může pomoci nezkušeným vedoucím pracovníkům, ale i těm, kteří se v oboru pohybují již dlouho a potřebují se dovzdělat v aktuálních trendech,“ vysvětlil Novák.
Vzdělávání se podle něj přitom netýká pouze zaměstnanců soukromých firem. „Také státní zaměstnanci musejí mít potřebné znalosti a dovednosti pro vedení týmu. Po loňských změnách zákona o veřejných zakázkách tak například roste zájem o Institut veřejného investování, jenž je určen pro řídící pracovníky z veřejné správy,“ uzavřel.