Článek
„Dlouhodobý test pohonu nosné rakety Ariane 6 na startovací rampě v Guyanském vesmírném středisku proběhl úspěšně,“ napsala v komuniké po testu společnost ArianeGroup, která je výrobcem rakety Ariane 6.
Zažehnutí motoru Vulcain 2.1 podle společnosti umožnilo ověřit celou letovou fázi hlavního stupně Ariane 6 při simulaci kompletní časové osy startu.
První let Ariane 6, původně plánovaný na rok 2020, byl několikrát odložen kvůli covidu a problémům s vývojem.
Představitelé ESA nejprve podle webu SpaceNews oznámili „lehkou anomálii“ během nynějšího testu, který zahrnoval zažehnutí motoru Vulcain 2.1 a následných několik minut provozu bez vlastního startu rakety. Začátek testu byl zpožděn o téměř 45 minut, když bylo odpočítávání před zážehem zastaveno kvůli tomu, co ESA nazvala „malou anomálií“ ohledně tlaku.
Raketa Ariane 6 se na první zkušební let vydá nejdřív příští rok
ESA ale nakonec mohla oficiálně konstatovat, že Ariane 6 „prošla“ testem, přičemž to popsala jako „sedmiminutové plné spuštění“ motoru. Před zkouškou bylo avizováno „téměř osm minut“.
„Týmy nyní zdárně prošly všemi kroky potřebnými pro let nosné rakety, aniž by přitom opustila Zemi,“ sdělil generální ředitel ESA Josef Aschbacher.
Tento krok, prezentovaný jako zásadní, „nás přiblížil k inauguračnímu letu Ariane 6“, řekl výkonný prezident ArianeGroup Martin Sion. Před prvním letem zbývá provést další testy, týkající se zejména „prokázání tolerance k závadám“, upřesnil.
ESA zveřejnila první barevné snímky vesmíru z mise Euclid. Jsou mimořádně ostré
Úplné výsledky aktuálního testu však nebudou z důvodu nutné analýzy všech parametrů zveřejněny dříve než 30. listopadu, upozornil vědecký server Phys.org.
„Základní otázka bude znít, zda musíme test zopakovat,“ vysvětlil Domenico Resta z vedení projektu Ariane 6 v ESA.
Říjnová zkouška odložena kvůli anomálii
Test byl původně naplánován na 3. října, ale musel být odložen po zjištění anomálie na hydraulickém okruhu systému, který řídí orientaci trysky motoru hlavního stupně.
První let Ariane 6 - původně plánovaný již na rok 2020 - navržený tak, aby čelil konkurenci americké soukromé firmy SpaceX, byl několikrát odložen kvůli pandemii covid-19 a problémům s vývojem.
Členské státy ESA se tento měsíc dohodly na dalším financování rakety Ariane 6 a italské rakety Vega-C. Prostředky, které přislíbilo 22 zemí, by měly stačit na starty rakety Ariane 6 v letech 2026 až 2030. Rakety jsou součástí evropské strategie pro samostatné dobývání vesmíru, jak řekl šéf ESA Aschbacher po summitu agentury ve španělské Seville.
Členské státy ESA se dohodly na financování raket Ariane 6 a Vega-C
Projekt Ariane 6 tedy nabral čtyři roky zpoždění. Odklad provázel i růst nákladů, což navíc zhoršila inflace. Výrobci rakety v čele s francouzskou společností ArianeGroup se na summitu zavázali snížit své náklady o 11 procent.
Roční příspěvek do rozpočtu rakety Ariane bude maximálně 340 milionů eur (8,3 miliardy korun). Zajistí vyrovnané finance pro 16. až 42. start rakety, přičemž prostředky pro prvních 15 startů se již podařilo zajistit dříve.
Evropský vesmírný program čelí tvrdé konkurenci, zejména ze strany společnosti SpaceX, která posílá do vesmíru dvě rakety týdně, jak už dříve upozornila AFP.